Ortopedický magazín logo

Reklama

„Covidové prsty“, alebo ochorenie, ktoré iba v Nemecku registrujú u stoviek pacientov

„Covidové prsty“, alebo ochorenie, ktoré iba v Nemecku registrujú u stoviek pacientov

Postcovidové − dlhodobé alebo krátkodobé syndrómy rieši celý svet. Menej sa píše o negatívnych reakciách po očkovaní proticovidovou vakcínou, i keď rozsah a následky týchto reakcií by si možno zaslúžili väčšiu pozornosť. V Nemecku aktuálne odborné zdravotnícke médiá píšu o ochorení, ktoré postihuje prsty na rukách alebo na nohách. „Covidové prsty“. Napriek tomu, že sa podobá na rôzne iné ochorenia, pripisujú ho COVIDU-19. 

Začervenané kĺby, svrbivé rany, bolestivé pľuzgiere na prstoch rúk a nôh. Môže sa to zdať ako psoriáza, kryoglobulinemická vaskulitída alebo lupus erythematosus. Všetko sú to vzhľadom podobné kožné ochorenia. Tím lekárov pracujúci s Dr. Klausom Muehlenbregom z nemocnice Barmherzige Brüder v Regensburgu je presvedčený, že ide o následky SARS-CoV-2.

Nemecký portál Medical Tribune píše o stovkách takýchto prípadov. Často sa prejavujú u pacientov, ktorí prekonali koronavírus. Obzvlášť časté a nápadné sú tieto prejavy u detí a mladých ľudí. Nikdy predtým pritom nemali podobné kožné problémy. Výnimočné nie sú však ani prípady, keď sa nové kožné ochorenie objavuje u ľudí, ktorým testy nepreukázali prítomnosť protilátok na COVID-19.

Jedna z takýchto pacientiek, 29 ročná žena, prišla na kliniku s opuchmi prstov podobnými omrzlinám. Pred časom bola žena v karanténe päť týždňov spolu s pozitívne testovaným manželom. Ten mal ľahký priebeh. Jej vyšli testy na COVID-19 negatívne. Napriek tomu, že nie je jediná, ktorá má spomínané kožné problémy a negatívne predchádzajúce testy na koronavírus, lekári tvrdia, že ide o prejavy spojené s koronavírusom. Domnievajú sa, že môže ísť o jedincov, ktorí sú proti infekcii odolní napriek expozícii vírusu, a preto im vychádzajú aj negatívne testy.

Takzvané „covidové prsty“ na rukách alebo aj na nohách sú najšpecifickejšou kožnou zmenou spojenou s COVIDOM-19. Obdobné prejavy sú bežne pozorované iba v chladnom počasí a u ľudí, ktorí majú problémy s krvným zásobením končatín a prstov. Podľa lekárov tieto kožné zmeny väčšinou spontánne ustúpia. Spomínanej pacientke to trvalo mesiac. Pokiaľ neexistujú žiadne príznaky iných chorôb, stačí vraj symptomatická liečba.

COVID-19 dokáže poškodiť pokožku aj vlasy

Portal The Conversation spísal ďalších sedem zdokumentovaných syndrómov, ktoré sa pacientom po prekonaní COVIDU-19 prejavili na pokožke. Výnimkou nie sú nezvyčajné vyrážky alebo vypadávanie vlasov. Niektoré kožné príznaky sa objavia skoro po infekcii, iné sa prejavia až neskôr po prekonaní ochorenia. Väčšina z týchto symptómov sa časom zlepší.

Vedci hľadajú odpoveď na otázku, čo spôsobuje tieto kožné reakcie. Je to imunitná odpoveď ľudského tela? 

Rozšírené malé červené hrbole a viac plochých červených škvŕn. Tieto takzvané makulopapulárne erupcie sa vyskytujú u pacientov s vážnejším priebehom ochorenia.

Sčervenanie očných bielkov sa najčastejšie vyskytuje neskôr pri ochorení so závažnejším priebehom.

Žihľavka sa prejavuje v podobe ružových alebo červených svrbivejších vyrážok, ktoré sa môžu objaviť ako škvrny alebo vyvýšené červené hrudky (pupienky). Majú prevažne veľkosť špendlíkovej hlavičky. Môžu byť však veľké aj ako tanier. Spájajú sa s nimi opuchy, ktoré zvyčajne zmiznú v priebehu niekoľkých minút až hodín. Môžu sa však vrátiť alebo objaviť na inom mieste tela. Syndróm zväčša ustúpi do desiatich dní. U všetkých vekových kategórií sa prejavil po ochorení s vážnejším priebehom.

Vodné pľuzgiere alebo vezikulárne erupcie sú malé „vankúšiky“ naplnené tekutinou, ktoré sa môžu objaviť na začiatku ochorenia alebo kedykoľvek, často na rukách. Najčastejšie u pacientov v strednom veku. Blistre trvajú niečo viac ako desať dní a sú spojené so stredne závažným priebehom.

Červeno-modrý vzor „rybárskej siete“ na koži, niekedy s drobnými modrinami, je spojený s vážnejším priebehom ochorenia u starších pacientov. Predpokladá sa, že tento vzorec je spôsobený upchatím ciev, k čomu dochádza ako súčasť imunitnej reakcie tela na vírus.

Vyrážka spojená s multisystémovým zápalovým syndrómom u detí alebo MIS-C. Toto „preťaženie imunitného systému“ spúšťa zápal srdca a ciev, čo má za následok vznik krvných zrazenín a príznaky šoku. Táto veľmi zriedkavá komplikácia sa môže vyskytnúť až tri mesiace po tom, ako dieťa prekonalo ochorenie COVID-19.

Vypadávanie vlasov sa vyskytuje pri mnohých závažných ochoreniach vrátane COVIDU-19. Ľudské telo „vypína“ nepotrebnú aktivitu v čase stresu. Za predpokladu, že sú hladiny železa u ľudí normálne, vlasy sa časom obnovia.

Čo môže spôsobovať tieto reakcie?

Niektoré zo spomínaných prejavov nie sú spôsobené samotným vírusom, ale imunitnou odpoveďou tela na vírus. Spojitosť týchto prejavov s COVIDOM-19 potvrdila aj rozsiahla štúdia symptómov ZOE COVID. V tej pacienti popísali aj prejavy, ktoré majú v ústach a na jazyku. Zväčša išlo o vredy.

Redakcia

Zdroje: 

https://covid.joinzoe.com/post/covid-symptoms-skin-rash

https://theconversation.com/8-ways-the-coronavirus-can-affect-your-skin-from-covid-toes-to-rashes-and-hair-loss-144483

https://www.medical-tribune.de/medizin-und-forschung/artikel/corona-diagnose-mit-hand-und-fuss/

Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This