Ortopedický magazín logo

Reklama

Operácia ramena s rozšírenou realitou (AR). Pacient hovorí o niečom ako „Hviezdne vojny“ 

Operácia ramena s rozšírenou realitou (AR)

Foto: NEWSWISE

Na svete je aktuálne iba 15 zdravotníckych stredísk, ktoré používajú rozšírenú realitu (AR) novej generácie v operačnej sále na artroplastiku ramena. Použitie chirurgického plánu s rozšírenou realitou prináša najvyššiu úroveň chirurgie.

Pre NEWSWISE opísal tieto možnosti docent ortopedickej chirurgie a špecialista na chirurgické rekonštrukcie ramien Michael Khazzam, MD. Ako prvý v Texase má k dispozícii túto technológiu. Vysvetľuje, že tak môžu lekári vykonať celú operáciu a odhadnúť pooperačnú mobilitu vo virtuálnej realite ešte predtým, ako pôjde pacient na operačnú sálu. Celý postup môžu tiež ukázať pacientovi a ten sa vie následne lepšie zapojiť do procesov rehabilitácie.

Prvým pacientom, ktorý v Newswise-UT Southwestern Medical Center podstúpil operáciu s využitím tejto technológie, je 74-ročný Monte Perkins. Muž spadol a roztrhol si dve šľachy. Niekoľko mesiacov hľadal pomoc. Dnes, po absolvovaní operačného zákroku, takto prirovnal možnosti technológie, ktorú mal možnosť pozorovať: „Je to skoro ako vec typu Hviezdnych vojen,“ povedal pre NEWSWISE Monte Perkins.

Technológia AR sa už pár rokov využíva pred operáciami. Najnovší vývoj umožňuje chirurgom jej využitie počas operačného zákroku. V reálnom čase spolu s chirurgickým plánom a anatómiou pacienta. To podľa Michaela Khazzama prináša komplexne personalizovaný zákrok s najvyššou presnosťou. Od apríla, keď dostal technológiu k dispozícii, ju využil pri 30 operáciách ramien.

Ako to funguje?

Zjednodušene približne takto. Predoperačné CT vyšetrenie ramena sa vloží do špeciálneho softvéru. Ten vygeneruje 3D model anatómie pacienta. Tento postup je využívaný už niekoľko rokov a lekári pomocou modelu skúmajú anatómiu pacienta, plánujú body rezu, označujú body pre kotviace kolíky a upravujú protetické zariadenie.

Aktuálny posun je vďaka použitiu okuliarov Microsoft HoloLens AR počas chirurgického zákroku. Chirurgovi umožňujú počas zákroku vidieť, navigovať a manipulovať s celým chirurgickým plánom. Môže ho posúvať a približovať a porovnávať plán v reálnom čase s anatómiou pacienta.

Redakcia

Zdroje: 

NEWSWISE.COM

NEWS-MEDICAL.NET

Foto: NEWSWISE

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This