Ortopedický magazín logo

Reklama

Začínate s tejpovaním? Poznáte aj riziká?

Začínate s tejpovaním? Poznáte aj riziká?

Tejpovacie pásky vznikli pomerne nedávno, no už stihli získať obrovskú popularitu po celom svete. O výhodách tejto jedinečnej terapeutickej metódy, za ktorú vďačíme japonskému doktorovi Kenzovi Kasemu, sme písali už skôr a to, že ju považujeme za veľmi účinnú stále platí. Ale pokiaľ začínate s tejpovaním, poznáte aj riziká? Nové štúdie a pozorovania však ukazujú, že kineziotaping nemusí byť zakaždým prospešný.

Tejpovanie je skvelý spôsob liečby a regenerácie pri rôznych akútnych alebo chronických ochoreniach kĺbov a pohybového aparátu. Ide zároveň o bežnú metódu v športovom lekárstve, neurológii, či ortopédii a značný prínos má aj pri rehabilitácii. 

Pozitíva tejpovania jednoznačne prevyšujú riziká, no na tie by sme tiež nemali zabúdať.

Začínate s tejpovaním? Poznáte aj riziká?

Kontraindikácie neberme na ľahkú váhu

Tejpovanie je vysoko efektívne pri viacerých ochoreniach a poraneniach. Existuje však niekoľko podmienok, pri ktorých sa tejpy nemali používať. Jednou z kľúčových výhod tejpov je, že zlepšujú cirkuláciu krvi v tele. Sú však chvíle, kedy môže byť zrýchlená cirkulácia krvi vážny problém. Tu je niekoľko príkladov ochorení, pri ktorých by ste používanie kineziotejpov mali dôkladne zvážiť:

  1. Onkologické ochorenia. Tejpy môžu pomôcť rozšíriť rakovinové bunky po tele. Používanie tejpovacích pások je vyslovene zakázané pri zhubných nádoroch.
  2. Akútna renálna insuficiencia je náhle zníženie funkcie obličiek. V takomto prípade je veľmi nebezpečné posielať obličkám späť viac tekutín. Prelepenie ktorejkoľvek časti tela pri renálnej insuficiencii vytvára vážne riziko zlyhania obličiek.
  3. Kongestívne srdcové zlyhanie je stav, pri ktorom srdce stráca schopnosť prečerpávať krv. Aj pri tejto diagnóze platí, že posielanie zvýšeného objemu krvi do srdca môže mať fatálne následky.
  4. Trombóza hlbokých žíl môže byť smrteľná, ak by sa krvná zrazenina uvoľnila a cestovala do srdca, mozgu alebo pľúc. Prelepovanie zrazenín môže byť nebezpečné a nikdy by sa to nemalo robiť.
  5. Otvorená rana a infekcia sú taktiež citlivé diagnózy, pri ktorých by sme sa tejpovaniu mali vyhýbať. 
  6. Citlivej a krehkej pokožke po popálení môže tejpovanie výrazne uškodiť.
  7. Kožné ochorenia ako ekzém, či psoriáza môže tejpovanie zhoršiť. 

Medzi diagnózy, pri ktorých by ste používanie tepov mali zvážiť patrí aj cukrovka, ochorenia obličiek, akútna astma, vysoký krvný tlak, či opuchy vnútorných orgánov.

Začínate s tejpovaním? Poznáte aj riziká?

Tejpovanie verzus placebo

Aká je však skutočná účinnosť tejpovacích pások? Nedávna štúdia ukazuje, že vedecký výskum v tejto oblasti je problematický. Odborníci preskúmali 12 rôznych od seba nezávislých štúdií, ktorých sa za posledné roky zúčastnilo takmer 500 dobrovoľníkov s rôznymi problémami muskuloskeletálneho systému a v ktorých bol porovnávaný účinok tejpov a placebo pások.

Celkové hodnotenie štúdií dopadlo priemerne. Čo je však zaujímavé, tak vo väčšine z nich boli účinky tejpovacích a placebo pások porovnateľné. Tie štúdie, v ktorých dopadli kinesio pásky výrazne lepšie, boli spätne hodnotené ako štúdie nízkej až pochybnej kvality.

Môžeme preto tvrdiť, že tejpovanie nemá reálne účinky a všetko je to len v hlave používateľa? Určite nie, avšak štúdie ako tieto nabádajú k hlbšiemu pochopeniu fungovania tejto metódy, ako aj jej nežiaducich vedľajších účinkov.

Žiadna metóda nie je všeliek. Dokonca ani tejpovanie. Aj pri nej je nutné dbať na správne použitie, ale najmä na celkový zdravotný stav.

Redakcia

Zdroje:

Pubmed.ncbi.nih.gov

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This