4. február – Svetový deň boja proti rakovine
Tento deň spája milióny ľudí, inštitúcie a krajiny po celom svete v boji proti celosvetovej epidémii = v boji proti rakovine.
Cieľom Svetového dňa boja proti rakovine je záchrana milióny životov. Rakovina (lat. cancer) je ochorenie, ktoré je charakterizované nekontrolovateľným množením – rastom nádorových buniek. Nádor je útvar, ktorý vznikol neregulovaným delením buniek tkaniva, táto porucha delenia je nezvratná a miestna. Delenie buniek pokračuje, i keď príčina, ktorá ho vyvolala už naďalej nepôsobí. Podľa schopnosti infiltrovať sa do iného tkaniva delíme nádory na nezhubné (benígne) a zhubné (malígne).
Nezhubné nádory zostávajú v mieste vzniku, neinfiltrujú sa do iných tkanív. Zhubné nádory nekontrolovateľne a rýchlo rastú, prenikajú do okolitého tkaniva. Často metastázujú do vzdialenejších orgánov a ich ohraničenie sa určuje veľmi ťažko. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie. Pravidelným absolvovaním preventívnych prehliadok a skríningových programov sa dá včasnou diagnostikou odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.
Každý rok na Slovensku pribudne približne 40 000 nových prípadov nádorových ochorení. Tie sú po kardiovaskulárnych ochoreniach druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, aj vo svete. U mužov dominuje výskyt kolorektálneho karcinómu, rakoviny pľúc a prostaty. Ženy najviac postihuje rakovina prsníka, kolorektálny karcinóm a rakovina tela maternice. U detí sú najčastejšími nádorovými ochoreniami leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy.
30 až 50 % nádorových ochorení dokážeme predísť. Jedným z dôležitých krokov ako predísť vzniku rakoviny je primárna prevencia a sekundárna prevencia, teda onkologický skríning (onkokontrola), ktorý včas dokáže odhaliť bezpríznakové nádorové ochorenia.
Na Slovensku aktuálne prebiehajú tri skríningové programy:
Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka
- Rakovina hrubého čreva je 2. najčastejší zhubný nádor u mužov.
- Rakovina hrubého čreva je 3. najčastejší zhubný nádor u žien.
- Test na okultné – skryté – krvácanie do stolice (TOKS)– jednoduchý test zo stolice, ktorý môže odhaliť skoré štádiá rakoviny hrubého čreva.
- Kolonoskopia – vyšetrenie vnútornej steny hrubého čreva špecialistom, väčšinou gastroenterológom.
- Rakovina hrubého čreva môže vzniknúť rastom polypu. Ak sa polyp včas odstráni, rakovina nevznikne.
- Polypy hrubého čreva sú výrastky sliznice,ktoré môžu mať nádorový aj nenádorový charakter.
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE!
1. Ak ste mali v rodine rakovinu hrubého čreva a konečníka. Informujte o tejto situácii svojho lekára a spýtajte sa na účinnú ochranu pred rakovinou hrubého čreva už pred 50. rokom života.
2. Ak ste si všimli krv v stolici alebo na toaletnom papieri, navštívte svojho všeobecného lekára a povedzte mu o tom. On rozhodne, ako máte postupovať.
Skríning rakoviny prsníka – mamografia
- Rakovina prsníka je NAJČASTEJŠÍ ZHUBNÝ nádor u žien na Slovensku.
- Na Slovensku je každý rok registrovaných viac ako 3000 NOVÝCH PRÍPADOV.
- Zhubný nádor má VYSOKÚ ŠANCU na vyliečenie, ak je MALÝ A ZISTENÝ VČAS.
- Objednať sa môžete DO 6 MESIACOV od prijatia pozvánky, ak nie ste liečená pre ochorenie prsníkov, ste vo veku od 50 do 69 rokov a neboli ste na mamografickom vyšetrení posledné 2 roky.
Skríning rakoviny krčka maternice
- Rakovina krčka maternice je vďaka pravidelným vyšetreniam ĽAHKO ODHALITEĽNÉ ochorenie.
- Ešte pred rozvinutím rakoviny krčka maternice sa dá táto choroba ZACHYTIŤ A LIEČIŤ
- Pravidelným skríningom sa dá ZABRÁNIŤ AŽ 9 Z 10 PRÍPADOV tejto rakoviny
Európsky kódex proti rakovine
V prípade nádorových ochorení zohráva veľkú úlohu aj prevencia. Európsky kódex proti rakovine bol vytvorený za účelom informovanosti ľudí, čo môžu spraviť pre svoje zdravie a zdravie svojich blízkych, aby znížili riziko vzniku rakoviny až 50%. pomocou niekoľkých jednoduchých zásad:
1. Nefajčite.
2. Vyvarujte sa obezite.
3. Každý deň vykonávajte akúkoľvek telesnú činnosť.
4. Denne konzumujte ovocie a zeleninu. Obmedzte príjem živočíšnych tukov.
5. Obmedzte konzumáciu alkoholu.
6. Nevystavujte sa nadmernému slnečnému žiareniu.
7. Dodržujte presné pravidla ochrany pred známymi rakovinotvornými látkami.
8. Ženy nad 25 rokov by sa mali zapojiť do skríningu krčka maternice v programe so zaistenou kontrolou kvality.
9. Ženy nad 50 rokov by sa mali zapojiť do mamografického skríningu v programe so zaistenou kvalitou.
10. Ženy a muži nad 50 rokov by sa mali zapojiť do skríningu hrubého čreva a konečníka v programe so zaistenou kontrolou.
11. Zúčastňujte sa očkovacích programov proti infekcii spôsobenej vírusom hepatitídy B.
Redakcia
Zdroj:
www.ruvz.sk
www.onkokontrola.sk
www.noisk.sk