Ortopedický magazín logo

Reklama

Reumatoidná artritída: Príčiny, rizikové skupiny, liečba a odporúčaná výživa

Úvod

Reumatoidná artritída (RA) je chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré primárne postihuje kĺby. Na rozdiel od osteoartritídy, ktorá je spojená s mechanickým opotrebovaním kĺbov, reumatoidná artritída je dôsledkom abnormálnej imunitnej reakcie, pri ktorej imunitný systém napáda vlastné tkanivá, vrátane kĺbov. Tento proces vedie k zápalu, bolestiam a progresívnemu poškodeniu kĺbov, čo môže vyústiť až do ich deformácie a straty funkčnosti.

Príčiny vzniku

Príčiny reumatoidnej artritídy sú komplexné a zahŕňajú kombináciu genetických a environmentálnych faktorov:

  1. Genetické predispozície: Existujú dôkazy, že určitá genetická výbava, predovšetkým prítomnosť niektorých alel HLA génu (napr. HLA-DRB1), zvyšuje riziko vzniku RA. Tieto gény hrajú úlohu v regulácii imunitnej reakcie, a teda môžu zvýšiť pravdepodobnosť autoimunitných porúch.
  2. Hormóny: RA je častejšia u žien ako u mužov, čo naznačuje možnú úlohu pohlavných hormónov v patogenéze. U niektorých žien sa príznaky artritídy zmierňujú počas tehotenstva, čo naznačuje vplyv hormonálnych zmien.
  3. Faktory prostredia: K rozvoju ochorenia môžu prispieť aj environmentálne faktory, ako napríklad fajčenie, infekcie (napríklad Epstein-Barrov vírus) či znečistenie ovzdušia. Fajčenie sa považuje za jeden z najdôležitejších rizikových faktorov, ktorý ovplyvňuje nielen vznik ochorenia, ale aj jeho priebeh.
  4. Autoimunitný mechanizmus: RA je autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém napáda synoviálnu membránu (výstelku kĺbov) ako cudzie tkanivo. Tento proces vyvoláva zápal, ktorý vedie k deštrukcii kĺbovej chrupavky a kostí.

 

Prvá výmena kolena za „smart“ implantát, ktorý umožňuje monitorovať pacienta

Rizikové skupiny

RA postihuje široké spektrum ľudí, ale najčastejšie sa vyskytuje u:

  1. Žien: Ochorenie sa vyskytuje u žien až trikrát častejšie než u mužov, pričom riziko je najvyššie vo veku medzi 30 a 50 rokmi.
  2. Starších ľudí: Aj keď sa môže objaviť v akomkoľvek veku, RA častejšie postihuje starších dospelých. Vekový vrchol výskytu je medzi 40. a 60. rokom života.
  3. Ľudí s genetickou predispozíciou: Ako už bolo spomenuté, ľudia s určitými génmi (najmä HLA-DRB1) majú vyššie riziko vzniku ochorenia.
  4. Fajčiarov: Fajčenie je nielen rizikovým faktorom pre rozvoj RA, ale zhoršuje aj jeho priebeh a komplikuje liečbu.
  5. Obéznych: Nadmerná telesná hmotnosť môže prispievať k závažnosti príznakov, pretože zaťažuje kĺby a môže ovplyvniť zápalové procesy v tele.

Liečba

Liečba RA je komplexná a zameriava sa na zmiernenie príznakov, spomalenie progresie ochorenia a zlepšenie kvality života pacientov. Liečba zahŕňa kombináciu liekov, fyzikálnej terapie a, v niektorých prípadoch, chirurgického zákroku.

Farmakologická liečba

  1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAIDs): Tieto lieky, ako ibuprofén a naproxén, sa používajú na zmiernenie bolesti a zápalu. Nemajú však dlhodobý účinok na priebeh ochorenia.
  2. Kortikosteroidy: Prednizón a iné kortikosteroidy pomáhajú rýchlo znížiť zápal a zmierniť symptómy, ale ich dlhodobé používanie môže viesť k závažným vedľajším účinkom, ako sú osteoporóza, hyperglykémia a zvýšené riziko infekcií.
  3. Chorobu modifikujúce antireumatiká (DMARDs): Táto skupina liekov, vrátane metotrexátu, leflunomidu či hydroxychlorochínu, je základom liečby RA. Ich cieľom je spomaliť alebo zastaviť priebeh ochorenia tým, že ovplyvňujú imunitný systém.
  4. Biologická liečba: Biologické DMARDs, ako sú inhibítory tumor nekrotizujúceho faktora (TNF) alebo inhibítory interleukínu 6 (IL-6), cielene zasahujú do imunitných procesov a sú určené pacientom, ktorí nereagujú dostatočne na tradičné DMARDs.

Kurz cvičení pre zdravý chrbát spúšťa Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Neinvazívna a fyzikálna terapia

  1. Fyzikálna terapia: Cvičenie na zlepšenie pohyblivosti kĺbov a svalovej sily je dôležitou súčasťou liečby. Fyzioterapeuti môžu navrhnúť špecifické cvičenia zamerané na kĺby postihnuté artritídou.
  2. Ergoterapia: Ergoterapeuti pomáhajú pacientom upraviť každodenné činnosti a používať pomôcky, ktoré znižujú záťaž na postihnuté kĺby.

Chirurgická liečba

V pokročilých prípadoch, keď je kĺb vážne poškodený, môže byť potrebná chirurgická intervencia. Najčastejšími zákrokmi sú náhrada kĺbov, synovektómia (odstránenie zapálenej synoviálnej výstelky) alebo korekcia deformácií.

Vhodná strava a výživové doplnky

Zdravá strava môže pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť celkový stav pacientov s RA. Odporúča sa strava bohatá na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a iné látky, ktoré podporujú zdravie kĺbov a znižujú zápalové reakcie.

Odporúčané potraviny

  1. Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny: Losos, makrela, sardinky a tuniak obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú silné protizápalové účinky. Tieto kyseliny môžu pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť spojenú s RA.
  2. Ovocie a zelenina: Bobuľové ovocie, citrusy, brokolica, špenát a ďalšie zeleniny sú bohaté na antioxidanty a vitamíny, ktoré podporujú imunitný systém a bojujú proti zápalu.
  3. Celozrnné výrobky: Celozrnná ryža, ovsené vločky a celozrnné cestoviny môžu znížiť zápalový proces v tele.
  4. Orechy a semienka: Vlašské orechy, ľanové semienka a chia semienka sú ďalšími zdrojmi omega-3 mastných kyselín a sú prospešné pre zdravie kĺbov.

Výživové doplnky

  1. Omega-3 mastné kyseliny: Doplnky obsahujúce rybí olej alebo rastlinné zdroje omega-3 môžu doplniť ich príjem z potravy a zlepšiť výsledky liečby.
  2. Vitamín D: U pacientov s RA býva častá nízka hladina vitamínu D, čo môže zhoršovať príznaky. Dostatok vitamínu D podporuje zdravie kostí a imunitného systému.
  3. Probiotiká: Zdravie črevného mikrobiómu môže ovplyvňovať zápalové procesy v tele. Probiotiká môžu pomôcť zlepšiť imunitnú odpoveď a celkový stav pacientov.
  4. Kurkuma: Kurkuma obsahuje kurkumín, látku s výraznými protizápalovými účinkami. Doplnky stravy obsahujúce kurkumín môžu znížiť zápal a bolesť spojenú s RA.

Záver

Reumatoidná artritída je zložité ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. Hoci nie je možné RA úplne vyliečiť, moderné liečebné prístupy umožňujú zmierniť symptómy, spomaliť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života pacientov. Kľúčovú úlohu zohráva aj zdravý životný štýl, vrátane vhodnej stravy a doplnkov výživy, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia.

Autor: Redakcia Ortopedický magazín
Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This