Rastliny ako liečivo ‒ tieto pomáhajú pri osteoporóze
Vápnik si náš organizmus nedokáže vyprodukovať sám. Je v tomto smere odkázaný na nás a na zdroje, ktoré mu dáme. Teda na stravu a živiny, ktoré prijímame. Pokiaľ nám záleží na zdraví kostí a zubov, je dôležité dbať na prísun vápnika. V opačnom prípade sa to môže končiť aj osteoporózou. Tá je vo svete stále viac rozšírená, čomu prispieva aj málo pohybu a nedostatočné zaťažovanie ľudských kostí športom a aktivitami. Liečba osteoporózy je odborná záležitosť, odpradávna si však pacienti pomáhajú rôznymi ľudovými metódami. Pri osteoporóze pomáhajú zvyčajne tieto:
Púpava lekárska
Túto bylinku všetci dobre poznáme. Nájdeme ju na lúkach, stráňach aj v záhradách. Mnohí ju považujú za nadbytočnú burinu. Nie každý vie, že je bohatá na bór a ten v krvi zvyšuje hladinu estrogénu ‒ hormónu, ktorý ochraňuje kosti. Ďalej tiež na vápnik a kremík, ktorému viaceré štúdie pripisujú dôležitú úlohu z pohľadu pevnosti kostí. Okrem toho obsahuje aj draslík a železo. Patrí medzi antioxidanty, má protireumatické a protizápalové účinky.
Mnohí používajú púpavu aj pri príprave jedál, napríklad ako prísadu do šalátov. Z púpavy lekárskej sa však vyrábať aj víno či med. Najjednoduchšie použitie je horúci čaj z čerstvo natrhaných listov, zo stoniek a z kvetov púpavy.
Medzi ďalšie byliny prospešné pri osteoporóze patria:
Petržlen záhradný
Pre jeho výraznú chuť ho zrejme nezjete veľa. Stačí však pár lístkov na chlieb. Petržlen je tiež bohatý na bór. Jeho prijatie v tele vyvoláva zvýšenie hladiny estrogénu.
Praslička roľná
Kremík patrí medzi minerály, o ktorých sa predpokladá, že pozitívne vplývajú na hojenie poškodených kostí, zlomenín a majú preventívny účinok pred vznikom osteoporózy. Práve praslička roľná je jedným z najbohatších zdrojov tohto minerálu. Praslička napomáha produkcii kolagénu, potrebného pre kĺby a pokožku. Zlepšuje tiež vstrebávanie vápnika. Užívanie prasličky sa odporúča konzultovať s lekárom. To odporúčame, podľa vlastného uváženia, pri všetkých bylinách.
Láskavec
Malá hrsť listov tejto rastliny obsahuje okolo 400 mg vápnika. Patrí totiž medzi najbohatšie zdroje vápnika spomedzi všetkých bylín.
Vápnik nájdete aj v týchto rastlinách:
Sladovka
Tymian
Saturejka
Majorán
Potočnica lekárska
Čínska kapusta
Bazalka
Odporúčaná denná dávka vápnika pre dospelého človeka je 1 200 mg. Viete, čo musíte zjesť, aby ste dosiahli odporúčaný príjem? Tu sú príklady potravín a ich obsah vápnika.
Hladine vápnika v tele neprospieva konzumácia alkoholu a fajčenie. Pri liečbe osteoporózy zohráva dôležitú úlohu aj pohyb.
Redakcia
Foto: Envato Elements