Medzistavcové platničky: Ich význam, preťaženie a možnosti liečby

Medzistavcové platničky sú kľúčovým prvkom pohybového aparátu človeka. Nachádzajú sa medzi stavcami chrbtice a zabezpečujú jej flexibilitu, tlmia nárazy a rozkladajú zaťaženie. Každá platnička sa skladá z pevného vonkajšieho prstenca (anulus fibrosus) a vnútorného gélovitého jadra (nucleus pulposus), ktoré zaisťuje jej elastickosť.
Nevhodné zaťaženie platničiek
Medzistavcové platničky podliehajú postupnému opotrebovaniu, ktoré je zčasti prirodzeným prejavom starnutia. Avšak nesprávne držanie tela, nadmerná fyzická námaha, zdvihanie ťažkých predmetov, dlhodobé sedenie a nedostatok pohybu spôsobujú ich predčasné poškodenie. Nevhodné pohybové vzorce vedú k nerovnomernému zaťaženiu chrbtice, čo môže vyvolať degeneratívne zmeny.
Typy poškodenia platničiek a ich následky
Najčastejšie sa vyskytujú tieto typy poškodení medzistavcových platničiek:
- Degenerácia platničky – s pribúdajúcim vekom stráca platnička vodu, klesá jej elasticita a znižuje sa schopnosť tlmiť nárazy.
- Protrúzia platničky – platnička sa vyklenie mimo svoj normálny obrys, čo môže vyvolať tlak na nervové štruktúry.
- Hernia platničky – vnútorné jadro prenikne cez oslabený prstenec, čo môže spôsobiť silné bolesti, necitlivosť a zhoršenú pohyblivosť.
- Sekvestrovaná hernia – odštiepenie časti platničky do miechového kanála, čo je spojené so závažnými neurologickými komplikáciami.
Poškodenie platničiek môže viesť k radikulopatii (zápal alebo tlak na miechové korene), chronickej bolesti chrbta, obmedzenej pohyblivosti alebo dokonca k poruchám ovládania močového mechúra a čreva pri syndróme cauda equina.
Možnosti liečby
Liečba poškodených medzistavcových platničiek sa odlišuje v závislosti od stupňa a charakteru postihnutia.
- Konzervatívna liečba: Zahŕňa fyzioterapiu, rehabilitačné cvičenia na posilnenie chrbtových svalov, analgetiká, nesteroidné antiflogistiká (NSAID) a v niektorých prípadoch aplikáciu kortikosteroidov.
- Miniinvazívne metódy: Napríklad perkutánna discektómia alebo nukleoplastika, pri ktorej sa odstráni malá časť platničky na zmiernenie tlaku.
- Chirurgická liečba: Pri ťažkých stavoch sa pristupuje k mikrodiscektómii, laminektómii alebo k nahradeniu platničky umelým implantátom.
Prevencia
Aby sa predišlo poškodeniu platničiek, je dôležité dodržiavať správnu ergonomickú polohu tela, pravidelne sa venovať cvičeniu na posilnenie chrbtových svalov, vyhýbať sa nadmernému zaťaženiu a udržiavať primeranú telesnú hmotnosť.
Výživa pre zdravé medzistavcové platničky
Správna výživa zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia medzistavcových platničiek. Medzi kľúčové živiny patrí:
- Kolagén a bielkoviny – Nachádzajú sa v kostných vývaroch, rybách, chudom mäse a vajciach. Kolagén pomáha udržiavať pevnosť a pružnosť spojivových tkanív.
- Omega-3 mastné kyseliny – Majú protizápalový účinok a podporujú zdravie kĺbov. Nachádzajú sa v mastných rybách (losos, makrela, sardinky), orechoch a ľanových semienkach.
- Vitamín D a vápnik – Podporujú zdravie kostí a chrbtice. Nachádzajú sa v mliečnych výrobkoch, listovej zelenine, orechoch a slnečnom svetle.
- Horčík – Dôležitý pre správnu svalovú funkciu a elasticitu tkanív. Bohatým zdrojom sú orechy, banány, celozrnné produkty a strukoviny.
- Vitamín C – Nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a regeneráciu tkanív. Nachádza sa v citrusových plodoch, paprike, jahodách a kivi.
- Glukozamín a chondroitín – Podporujú regeneráciu chrupaviek a spojivových tkanív. Nachádzajú sa v mäkkýšoch, krevetách a výživových doplnkoch.
Zdravé medzistavcové platničky sú nevyhnutné pre každodennú pohyblivosť a kvalitu života. Preto je dôležité dbať na prevenciu a včasnú diagnostiku, aby sa predišlo chronickým bolestiam a zložitým operačným zásahom.
Autor: Redakcia Ortopedický Magazín
Foto: ilustračné, Envato Elements