Dnes je Svetový deň osteoporózy
20. október – Svetový deň osteoporózy
Tradícia Svetového dňa osteoporózy vznikla v roku 1997, kedy ho po prvýkrát vyhlásila Medzinárodná nadácia osteoporózy (International osteoporosis foundation). Od toho času si tento deň každoročne pripomíname 20. októbra. Cieľom iniciatívy je upozorniť celosvetovú verejnosť na dôležitosť prevencie, diagnostiky a liečenia osteoporózy a iných metabolických ochorení kostí. Svetový deň osteoporózy si pripomínajú v 90 krajinách celého sveta vrátane Slovenska.
Osteoporóza v EÚ a Slovensku
Osteoporóza patrí v rebríčkoch úmrtnosti v EÚ medzi TOP 3 ochorenia, len v roku 2019 zomrelo v krajinách EÚ takmer 250-tisíc pacientov na následky zlomeniny. Slovensko pritom patrí medzi krajiny s vysokou pravdepodobnosťou zlomeniny u žien nad 50 rokov. Svetový deň osteoporózy, ktorý si každoročne pripomíname 20. októbra, pripomína význam včasnej diagnostiky a liečby tohto tichého zlodeja kostí, ktoré dokážu významne zvýšiť kvalitu života pacienta a predísť skorému úmrtiu v dôsledku zlomeniny.
Aj v najbližších rokoch sa na Slovensku očakáva výrazný nárast osteoporotických zlomenín. Kým v roku 2019 mala osteoporóza na svedomí 76-tisíc zlomenín, v roku 2034 to bude pravdepodobne až 101-tisíc. „Chýbajúca liečba pacientov po osteoporotických zlomeninách u nás je alarmujúca. S očakávaným starnutím populácie sa nevyhneme nárastu výskytu tohto typu zlomenín. Včasná diagnostika pacientov a zahájenie liečby môže pritom redukovať klinickú aj ekonomickú záťaž,“ upozorňuje prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.
Stav kostnej hmoty ovplyvňujeme už v destve
Osteoporóza je ochorenie dospelých, avšak jeho vznik začína už v detstve. Správnou životosprávou vieme ovplyvniť až 40 % množstva kostnej hmoty. Hlavnú úlohu zohráva najmä dostatočný prísun vápnika a vitamínu D. „Vstrebávanie vápnika je najvyššie v období rastu. Deti mladšie ako 2 roky by preto mali vypiť 2 poháre plnotučného mlieka, staršie deti 3 poháre polotučného mlieka denne,“ vysvetľuje prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Bratislava. Aj u detí, ktoré mlieko odmietajú, je podľa prof. Podrackej možné zabezpečiť potrebnú dennú dávku vápnika, a to konzumáciou jogurtov, tvarohu, syrov, kelu či rýb.
Netreba zabúdať na svalovú hmotu
Riziko pádov a následných zlomenín ovplyvňuje nielen kvalita kostí, ale aj svalov. S pribúdajúcim vekom dochádza k postupnej strate svalstva spojenej s nižšou silou či funkčnosťou svalu. Po 40. roku života stráca človek asi 8 % svalovej masy za 10 rokov. „Dôležité je riešiť prevenciu nielen dostatkom látok na podporu tvorby kostnej hmoty. Tým dokážeme zabrániť vzniku približne 50 % zlomenín.“ hovorí doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, lekár V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava a člen výboru Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Vitamín D má podľa doc. Jackuliaka pozitívny vplyv nielen na hospodárenie s vápnikom, ale práve na svalovú silu, balans a svalovú koordináciu, čím znižuje riziko pádov a zlomenín.
Život s osteoporózou
Pani Mária sa na osteoporózu lieči už 9 rokov. Na denzitometrické vyšetrenie, ktoré odhalilo rednutie kostí, ju odoslal jej endokrinológ. Ako matka, zamestnaná žena, ale aj žena v domácnosti s množstvom koníčkov je neustále v jednom kole. Nezastavila ju ani osteoporóza, aj keď jej do života priniesla aj nepríjemné momenty. Vo februári 2022 si pani Mária naštiepila stavec.
Vďaka správne nasadenej liečbe a dodržiavaniu liečebného režimu sa zotavila v priebehu 3 mesiacov. „Keď ide o vaše zdravie, musíte preto urobiť maximum,“ hovorí. Pani Mária je dôkazom toho, že aj vo vyššom veku dokáže človek roky žiť s týmto ochorením naozaj plnohodnotný život. „Základom je pravidelne užívať predpísané lieky a vitamíny, zostaviť si jedálniček bohatý na vápnik a nezabudnúť na pravidelné cvičenie, ktoré udrží vaše svaly vo forme,“ prezradila tajomstvo jej aktívneho života s osteoporózou.
Zdroj: www.reputationn.sk
Foto: ilustračné, Envato Elements