Ortopedický magazín logo

Reklama

Bolesť očí ako príznak COVID-19 /ŠTÚDIA/

Koronavírusom sa už nakazilo na celom svete viac ako 97 miliónov ľudí. Jeden a pol milióna z nich ochoreniu podľahlo. Poznatky, ktoré pri tak enormnom množstve pacientov a za krátke obdobie dokázali lekári a vedci pozbierať, ukázali, že COVID-19 postihuje rôzne časti tela a jeho príznaky sú rôzne. Od horúčky až po menej obvyklé, napríklad vyrážky na nohách. Zaradili medzi ne aj problémy s očami. 

Štúdia publikovaná v odbornom časopise BMJ Open Ophthalmology označuje bolesť oka za možný prejav ochorenia COVID-19. Vedci z britskej univerzity Anglia Ruskin (ARU) pozorovali 83 pacientov pozitívnych na koronavírus a zistili, že až 81 z nich si sťažovalo na problém s očami približne dva týždne pred tým, ako sa u nich objavili ďalšie príznaky COVID-19.

Obdobné informácie priniesla pred časom aj Americká oftalmologická spoločnosť (AAO). Tá hovorí o konjuktivitíde, ktorú poznáme ako zápal očných spojiviek.

Prejavy typické pre toto ochorenie sa vyskytovali vo zvýšenej miere aj u pacientov pozitívne testovaných na koronavírus. Pacienti si najčastejšie sťažovali na bolesť alebo svrbenie očí, ale aj fotofóbiu – svetloplachosť- pacient má zvýšenú citlivosť na svetlo.

Výsledky štúdie Anglia Ruskin University

Fotofóbia – 18 %

Svrbenie očí – 17 %

Boľavé oči -16 %

(Z 83 pozorovaných pacientov)

Anglia Ruskin University má sídlo v East Anglia vo Veľkej Británii. Jej počiatky siahajú do roku 1858, kedy ju založil William John Beamont.

Redakcia, Zdroj: https://bmjophth.bmj.comhttps://web.anglia.ac.uk/anet/faculties/

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This