Ortopedický magazín logo

Reklama

Štúdia z Ischglu: Imunita proti koronavírusu by mala byť relatívne stabilná

Imunita po překonaní COVID-19 by malá byť relativne dlhodobá

Zdroj: Envato Elements

Imunita získaná po prekonaní nákazy novým koronavírusom by mala byť relatívne stabilná. Ukazujú to výsledky štúdie Lekárskej univerzity v Innsbrucku, ktoré boli zverejnené vo štvrtok. Informovala o tom agentúra APA.

Vedci v tirolskej obci Ischgl, obľúbenom lyžiarskom stredisku, ktoré sa vlani stalo ohniskom nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, už po druhý raz skúmali, ako dlho zostávajú protilátky po infikovaní prítomné v ľudskom organizme. Tiež sledovali na akú dobu zaisťujú imunitu. Na štúdii sa už vlani v apríli zúčastnilo takmer 80 percent obyvateľov Ischglu. Z výsledkov vtedy vyplynulo, že 51,4 percenta z 1473 účastníkov malo v tele protilátky proti koronavírusu, čo znamenalo, že prekonali nákazu.

Druhé testovanie

V novembri 2020 zorganizovali úrady opätovné dobrovoľné testovanie. Zúčastnilo sa na ňom zhruba 900 obyvateľov obce Ischgl, 801 z nich absolvovalo i prvé testovanie. Prítomnosť protilátok len mierne klesla a malo ich 45,4 percenta obyvateľov.  „Napriek miernemu poklesu koncentrácie protilátok v porovnaní s prvou štúdiou môžeme hovoriť o relatívne stabilnej imunite,“ zhodnotila výsledky virologička Dorothee von Laerová, ktorú citovala stanica ORF.
„Dobré správy z Ischglu,“ komentoval výsledky štúdie rektor Lekárskej univerzity v Innsbrucku Wolfgang Fleischhacker. Vedúca štúdie Wegene Borenaová dodala, že zhruba 90 percent ľudí, ktorí vykazovali prítomnosť protilátok v prvej štúdii, ich mala aj v novembri.

Vedúca štúdie Wegene Borenaová zdôraznila, že druhá jesenná vlna pandémie zasiahla Ischgl v porovnaní so zvyškom Rakúska oveľa menej. Zatiaľ sa podľa nej síce nedá hovoriť o kolektívnej imunite tamojšieho obyvateľstva, no k zlepšeniu situácie mohla prispieť kombinácia získaných protilátok, dodržiavania odstupu a nosenia rúšok. Pre vakcináciu by to mohlo znamenať, že určitú ochranu by mohla poskytnúť už priemerná zaočkovanosť okolo 40-45 percent populácie.

Zdroj: APA, TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This