WHO: Obézni pacienti s COVID-19 majú väčšiu pravdepodobnosť ťažkých príznakov a následkov
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prezentovala na jednom z virtuálnych stretnutí, ktoré pravidelne organizuje, poznatky z výskumu, ktorý ukázal úzke prepojenie medzi obezitou a vážnymi následkami alebo problematickým priebehom ochorenia na koronavírus. U obéznych hospitalizovaných pacientov sa vyskytuje častejšie ťažký priebeh ochorenia, potreba intenzívnej starostlivosti o pacienta či zavedenie pľúcnej ventilácie. A čo je najhoršie, častejšie prichádza aj k úmrtiu pacienta.
Výskum poukazuje nielen na obezitu, ale na celú kategóriu chronických ochorení. Medzi tie patria okrem obezity aj cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, astma alebo chronické obštrukčné pľúcne ochorenia. Práve Európa má najhoršie čísla z pohľadu chronických ochorení a úmrtnosti na ne. Trpí nimi tiež stále viac detí a mladých. Už v roku 2011 predstavovali náklady krajín EÚ na liečbu pacientov s chronickým ochorením 6,77 % HDP.
Všetci títo pacienti patria v čase pandémie k ohrozenej skupine. Pravdepodobnosť, že v prípade nakazenia sa COVID-19, budú mať tie najobávanejšie príznaky, je vyššia ako u zdravých jedincov.
Obezita
Samotná obezita môže byť príčinou ďalších chronických ochorení, ako sú rakovina, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, psychické problémy a v neposlednom rade choroby pohybového aparátu. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva má na Slovensku problém s obezitou 1,5 milióna ľudí.
„WHO má záujem vytvoriť platformu na výmenu informácií medzi členskými krajinami s cieľom ďalej sledovať údaje o obezite populácie a COVID-19,“ uviedol Dr. João Breda, vedúci Európskeho úradu pre prevenciu a kontrolu neprenosných chorôb WHO, jeden z organizátorov podujatia.
Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že obmedzenia pohybu, ktoré krajiny zavádzajú počas pandémie, zvyšujú riziko obezity. V niektorých krajinách možno hovoriť aj o obmedzenom prístupe k zdravému jedlu a kvalitnej zdravotníckej starostlivosti.
Svetový deň obezity je 11. októbra. Bol vyhlásený Svetovou obezitologickou federáciou a Svetovou zdravotníckou organizáciou v roku 2015.
Redakcia, Zdroj: WHO
Foto: Envato Elements