Ortopedický magazín logo

Reklama

Zmluva k Sputniku V ide na analýzu. Minister predpokladá, že „neoverené“ vakcíny nenakúpime

aby si pacient nemusel hľadať odborníkov

Na snímke ministerstva zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto TASR - Martin Baumann

Zverejnenie zmluvy k vakcíne Sputnik V sa podrobí právnej analýze. Jej výsledky by mali byť známe čoskoro. Dnes to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zverejnenie zmluvy podľa neho neumožňovala jedna z jej položiek. Vyžaduje si to povolenie druhej strany. 

Uviedol tiež, že je už pripravená zásielka týchto vakcín určených na testovanie šarží, ktorá má smerovať do Maďarska. Podľa šéfa rezortu budú výsledky testovania smerodajné v ďalšom rozhodovaní. Lengvarský ráta aj s možnosťou, že Európska lieková agentúra (EMA) odobrí používanie vakcíny Sputnik V v blízkej dobe.

Za dôležité však minister považuje to, aby vakcína na Slovensku bola. Lengvarský tiež uviedol, že aktuálne je úlohou „spraviť podrobnú analýzu celého systému tak, aby vláda bola informovaná o ďalších riešeniach„.

Používanie vakcíny Lengvarský odobrí vtedy, keď bude odborníkmi, ale aj vnútorne presvedčený o jej bezpečnosti. O vakcíne sa chce rozprávať s kompetentnými nielen na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR, ale aj so šéfkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanou Baťovou.

To, či prípadne vakcínu poslať späť do Ruska, podľa ministra témou na vláde nebolo. Nekomentoval, či je zmluva iba v prospech výrobcu Sputnika V. Predpokladá, že ďalšia dodávka týchto vakcín na Slovensko neprišla z dôvodu, že sa očkovacia látka ešte nevyužíva. Povolenie, ktoré bolo k Sputniku vydané, podliehalo podľa Lengvarského schváleniu v laboratóriách.

Doplnil, že v stredu zasadá pandemická komisia, kde sa bude hovoriť o možných uvoľňovaniach opatrení. Zaoberať sa jej členovia budú aj otázkou pokračovania celoplošného testovania. Dodal, že sa so SK8 dohodli, že ministerstvo finančne podporí mobilné očkovacie tímy. Rovnako považuje za vhodné, aby sa posilnila očkovacia kampaň.

Vakcíny od neoverených výrobcov SR asi nenakúpi

Minister predpokladá, že Slovensko nebude nakupovať od neoverených výrobcov vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré nie sú prepustené na európsky trh. Reagoval tak na informáciu nemeckej stanice ZDF, podľa ktorej sa Slovensko ako jediná členská krajina Európskej únie (EÚ) spoločne s Barbadosom či Líbyou usiluje cez prostredníkov rýchlejšie získať vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Ceny takýchto vakcín bývajú často omnoho drahšie, než na akých sa dohodli farmaceutické spoločnosti s EÚ, pripomenula televízia.

Lengvarský priznal, že k tejto téme nepozná všetky detaily. Uviedol, že ponuky na nákup vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech dostali z rôznych spoločností už predtým. Na ponuku reagoval ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa Lengvarského však malo ísť iba o diskusiu. „Bol som utvrdený v tom, že rokujeme s každým, kto prejaví záujem predať nám akúkoľvek vakcínu,“ uviedol. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre ZDF uviedla, že k uzavretiu príslušnej zmluvy zatiaľ nedošlo, no „rokovania už prebiehajú. Slovensko sa podľa jej slov „primárne pokúsilo nákup vakcín riadiť cez centrálny nákup z Európskej komisie“.
Spoločnosť AstraZeneca v reakcii uviedla, že v súčasnosti neexistuje „nijaká dodávka, predaj, ako ani odbyt pre privátny sektor„. „Ak niekto privátne ponúka vakcíny, ide pravdepodobne o falošné vakcíny,“ dodal výrobca.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This