Ortopedický magazín logo

Reklama

Ženy v EÚ majú prvé dieťa stále neskôr. Slovenky zachraňujú štatistiku

Ženy v EÚ majú prvé dieťa stále neskôr. Slovenky zachraňujú štatistiku

Foto: ilustračné, Envato Elements

Priemerný vek žien v Európskej únii pri narodení prvého dieťaťa sa postupne zvyšuje a v roku 2019 dosiahol 29,4 roka. Tento ukazovateľ bol vygenerovaný z demografických údajov EÚ o populácii, plodnosti, manželstvách a rozvodoch.  

K najväčšej zmene došlo v Estónsku. Ešte v roku 2015 bol priemer veku ženy pri narodení prvého dieťaťa 27,2 roka. V roku 2019 to už bolo 28,2 roka. Za štyri roky sa vek Estónok pri prvom pôrode zvýšil o celých 12 mesiacov. Nasledovali Litva a Luxembursko (obe +0,9 roka).

Slovensko

Najmenšia zmena bola počas pozorovaného obdobia zaznamenaná na Slovensku. Vek žien pri narodení prvého dieťaťa sa zvýšil iba o +0,1 roka, teda približne o šesť týždňov. Priemerný vek Sloveniek pri prvom pôrode je podľa posledných informácií zverejnených Eurostatom 27,2 roka. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2019 narodilo na Slovensku 57 216 detí.

Po Slovensku nasleduje Slovinsko, kde bol nárast vo veku žien o +0,2 roka.

europanky majú prvé dieťa stále neskôr
Priemerný vek ženy pri narodení prvého dieťaťa. Zdroj: Eurostat

V skratke:

Vek žien pri prvom pôrode sa pohybuje od 26,3 roka v Bulharsku do 31,3 v Taliansku.

V roku 2019 bol vek matky pri prvom pôrode vyšší ako 31 rokov v troch členských štátoch EÚ: Taliansku (31,3 roka), Španielsku a Luxembursku (v oboch 31,1 roka).

V dvoch členských štátoch bol priemerný vek, v ktorom mali ženy prvé dieťa, menej ako 27 rokov: Bulharsko (26,3 roka) a Rumunsko (26,9 roka).

Redakcia, Zdroj: Eurostat, Štatistický úrad SR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This