Ortopedický magazín logo

Reklama

Zázvor alebo ďumbier ‒ poznáte aj tieto benefity obľúbeného prírodného liečiva?

Mnohí z nás siahajú po koreni zázvoru v jesennom alebo zimnom období, ako prevencii pred nachladnutím a chrípkou. Už dávnejšie štúdie potvrdili, že čerstvý zázvor môže pozitívne vplývať na ochranu dýchacieho systému. To však nie je všetko. Zázvor môže pomôcť aj pri liečbe zápalov, artritídy a ťažkostiach s tráviacim traktom. 

Ďumbier alebo zázvor patrí do rovnakej skupiny plodov ako kurkuma alebo kardamón. Jeho účinky poznali už v starej Indii. Zázvor obsahuje vzácne antioxidanty a ďalšie živiny vhodné pri prevencii pred zápalovými ochoreniami a rôznymi druhmi infekcií. Tento ľudový liek sa používa v rôznych formách, populárny je tiež v kuchyni pri príprave jedál. Použiť sa dá v čerstvej aj sušenej forme. Štúdia z roku 2013 ukázala, že užívanie čerstvého zázvoru má významnú úlohu v prevencii pred jedným testovaným respiračným vírusom. Zatiaľ čo pri skúmaní sušeného zázvoru boli tieto účinky podstatne nižšie.

Bolesti brucha

Zázvor je už desaťročia využívaný ako domáci liek proti nevoľnosti a bolestiam žalúdka.

Už v roku 1814 sa anglický lekár Robert Thornton vyjadril pre časopis The Family Herbal, že ,,dve-tri šálky na raňajky uľavia od dyspepsie spôsobenej nadmerným pitím”. Dyspepsia je celá skupina ťažkostí tráviacej sústavy, tieto sú väčšinou následkom iných zdravotných problémov. Zázvor môže byť užitočný pre osoby, ktoré trápi plynatosť. Viaceré odborné publikácie poukazujú na pozitívny vplyv enzýmov zázvoru pri spracovaní a vylučovaní plynov. Okrem toho zázvor vraj pozitívne vplýva aj na celkové trávenie, zlepšuje totiž pohyb tráviacim traktom, čo môže zabrániť zápche.

Zázvor ako prevencia pomáha aj proti:

zápalom

nevoľnostiam/vracaniu

demencii

srdcovo-cievnym ochoreniam

vysokému cholesterolu

cukrovke

tráviacim ťažkostiam

Zázvorový čaj si môžete pripraviť z čerstvého aj sušeného zázvoru. Zdroj: Envato Elements

Zázvorový čaj patrí medzi diaforetické prírodné liečivá. To znamená, že vyvoláva potenie a zahreje zvnútra. Môže sa tak používať ako doplnok pri liečbe chrípky, horúčkových stavov a prechladnutia. Prikladanie zázvoru na pokožku pomáha zlepšiť krvný obeh a upokojuje popáleniny.

Zázvor proti migréne

V klinickej štúdii z roku 2013 vedci pozorovali 100 pacientov trpiacich migrénou. Rozdelili ich do dvoch skupín. Jednej skupine podávali na utlmenie bolesti liek na predpis a tej druhej práškový extrakt zo zázvoru. Pacienti si počas jedného mesiaca zaznamenávali časy nástupu bolesti, užitia lieku, prvého ústupu bolesti a ďalšie, pre pacienta dôležité, momenty. Výsledok ukázal, že výťažok zo zázvoru mal porovnateľné účinky s liekom na predpis. Spokojnosť s účinnosťou bola u oboch pozorovaných skupín pacientov rovnaká. Zázvor navyše, ako prírodná látka, mal menej vedľajších účinkov.

Proti bolesti pri osteoartróze

Ešte v roku 2001 pozorovali medici 261 pacientov s osteoartrózou kolena, sprevádzanou stredne silnými alebo silnými bolesťami. Počas šesť týždňov trvajúcej štúdie časti pacientov naordinovali užívanie zázvorového extraktu. Bolesť kolena v stoji ustúpila u skupiny, ktorej bol podávaný zázvor. Časť z týchto pacientov zaznamenala miernejšiu bolesť aj pri chôdzi na krátku vzdialenosť. Účinok zázvoru a výsledný efekt sa však môžu líšiť od druhu použitej rastliny a individuálnej reakcie pacienta.

Pacientka s ortézou kolena, zdroj: Envato Elements

Na trhu existuje aj niekoľko druhov ortéz, ktoré slúžia na zmiernenie bolesti kĺbu postihnutého osteoartrózou. Účinok ortézy môže byť podporný, to znamená, že pomôcka poskytuje vonkajšiu oporu kolennému kĺbu, čím zmierňuje preťaženie štruktúr kolena. Druhú skupinu ortéz tvoria pomôcky, ktoré sú konštruované tak, že kĺbový mechanizmus ortézy doslova odťahuje od seba štruktúry kolena v mieste, kde sa tieto o seba opierajú.

V každom prípade treba odborné vyšetrenie ortopédom, ktorý určí spôsob liečby; jej súčasťou môžu byť aj ortopedické pomôcky.

Redakcia

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This