Ortopedický magazín logo

Reklama

ZAP: Odôvodnenie núdzového stavu tým, aby si lekári nečerpali dovolenky, je dehonestujúce

navrátenie vykonávania prehliadok mŕtvych

Na snímke výkonná riaditeľka a predsedníčka predstavenstva Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková, Foto: TASR - Jakub Kotian

Zväz ambulantných poskytovateľov negatívne vníma vyjadrenie zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera, ktorým na základe odporúčania Pandemickej komisie odôvodnil potrebu predĺženia núdzového stavu na ďalších 40 dní. Slová ministra Hegera, že núdzový stav potrebujeme preto, aby si unavení lekári nebrali dovolenky, považujeme za nemiestne a dehonestujúce.

,,Sme presvedčení, že odôvodnenie trvania núdzového stavu týmto faktom nie je vhodným komunikačným kanálom voči tým, len vďaka ktorým naše zdravotníctvo napriek mnohým chybám v riadení štátu ešte stále funguje,“ uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Všetci zdravotníci sú po roku pandémie extrémne vyčerpaní. Predovšetkým tí z nich, ktorí v dennodennom boji o pacientov nasadzujú svoje zdravie a životy.

Ako uvádza ZAP, v poddimenzovaných podmienkach, napriek nedoceneniu a nedostatku podpory zo strany štátu slúžia zdravotníci v preťažených nemocniciach, nedocenených ambulanciách, či záchrankách. Tak ako každá iná profesia, aj zdravotníci majú svoje limity a potrebujú regeneráciu, aby mohli ďalej kvalitne a plnohodnotne pracovať.

Niektorí zdravotníci prišli v boji s pandémiou o zdravie a dokonca o život. Preto aj voči nim a ich rodinám je podľa ZAP vyjadrenie zastupujúceho ministra zdravotníctva nespravodlivé a hanlivé. Štát by mal v prvom rade rozmýšľať nad tým, ako efektívne zorganizuje zdravotnú starostlivosť tak, aby sa vyčerpaní zdravotníci, často aj po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 mohli zregenerovať. Pripomína, že zdravotníci nie sú stroje, ale len ľudia.

ZAP žiada, aby si vrcholoví predstavitelia krajiny v čase tejto krízovej situácie konečne uvedomili, že práve komunikácia je dnes dôležitá viac ako inokedy a jej forma môže výrazne ovplyvniť náladu v spoločnosti, vrátane nastavenia dôvery medzi pacientom a lekárom“, uzavrela prezidentka ZAP, Zuzana Dolinková.

Redakcia

Zdroj: Zväz ambulantných poskytovateľov

Foto: TASR-Jakub Kotian

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This