Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO upozorňuje na rastúcu priepasť v očkovaní medzi chudobnými a bohatými

WHO upozorňuje na rastúcu priepasť v očkovaní medzi chudobnými a bohatými

Foto: ilustračné, Envato Elements

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poukázala na zväčšujúcu sa priepasť medzi počtom vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2 podaných v bohatých a chudobných krajinách, informovala agentúra AFP. Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífingu v Ženeve uviedol, že je „šokujúce, ako málo sa urobilo na odvrátenie úplne predvídateľného katastrofického morálneho zlyhania“ na zabezpečenie spravodlivej distribúcie vakcín.

Generálny riaditeľ WHO upozornil, že „rozdiel medzi počtom vakcín podávaných v bohatých krajinách a počtom vakcín podaných prostredníctvom programu COVAX rastie každý deň a stáva sa každým dňom bizarnejším„.

Tedros vyhlásil, že krajiny, ktoré v súčasnosti očkujú mladších a zdravých ľudí s nízkym rizikom prepuknutia covidu, tak robia za cenu životov zdravotníkov, starších ľudí a ďalších rizikových skupín v iných krajinách.

Nerovnomerná distribúcia vakcín podľa Tedrosa nie je poburujúca len z morálneho hľadiska, ale je aj „ekonomicky a epidemiologicky sebapoškodzujúca„.

Falošný pocit bezpečia

„Niektoré krajiny sa usilujú očkovať celú svoju populáciu, zatiaľ čo iné nemajú čím,“ vyhlásil Tedros. Uviedol, že bohaté krajiny „si možno kupujú krátkodobý komfort, ale získavajú aj falošný pocit bezpečia“.

Vysvetlil, že čím viac sa vírus prenáša, tým viac sa pravdepodobne vyskytnú jeho varianty a čím ich bude viac, tým väčšie bude aj riziko, že vakcíny na ne nebudú účinné.

„Pokiaľ bude vírus naďalej kdekoľvek kolovať, ľudia budú ďalej umierať,“ upozornil Tedros a dodal, že táto situácia ovplyvní aj obchodnú výmenu či cestovanie a oddiali oživenie v ekonomike. V rámci globálneho vakcinačného programu COVAX bolo doteraz do 57 krajín sveta distribuovaných viac ako 31 miliónov dávok vakcín proti chorobe COVID-19, dodala agentúra AFP.

Zdroj: TASR/AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This