Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO: Pandémiu by sme mohli dostali pod kontrolu v priebehu niekoľkých mesiacov

WHO: pandemiu by sme mohli poraziť za niekoľko mesiacov

Melbourne, Austrália - september 2020, prázdne metro počas pandémie. Foto: Envato Elements

„Máme nástroje potrebné na to, aby sme túto pandémiu dostali pod kontrolu v priebehu niekoľkých mesiacov, ak ich budeme používať dôsledne a spravodlivo,“ uviedol šéf WHO. Svetová zdravotnícka organizácia apeluje na bohaté štáty a systém prerozdeľovania dostupných zdrojov. 

Medzinárodné spoločenstvo má možnosť poraziť pandémiu koronavírusu za niekoľko mesiacov, ak by sa spravodlivo rozdeľovali dostupné zdroje. Uviedol to šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, informovala agentúra Reuters.

WHO zdôrazňuje dôležitosť očkovania aj dodržiavania preventívnych opatrení. Pravidelného umývania si rúk, dodržiavania odstupu a nosenia rúšok.

Svetová zdravotnícka organizácia opakovane vyzýva bohatšie štáty, aby darovali časť svojich zásob vakcín proti koronavírusu chudobnejším krajinám, pripomína agentúra DPA. Prvú dávku vakcíny dostal totiž v mnohých rozvinutých krajinách už jeden zo štyroch obyvateľov, zatiaľ čo v chudobných krajinách je to len jeden z 500 ľudí.

Klesajúci vekový priemer hospitalizovaných pacientov

Ghebreyesus vyjadril tiež znepokojenie nad „alarmujúcou“ rýchlosťou šírenia koronavírusu i hospitalizácií v skupine ľudí vo veku 25-59 rokov po celom svete. Pravdepodobným dôvodom sú podľa neho nákazlivejšie varianty vírusu, ako aj väčší počet spoločenských kontaktov práve v tejto vekovej kategórii. 

„Za prvých deväť mesiacov sme dosiahli milión úmrtí, za ďalšie štyri mesiace už dva milióny a za ďalšie tri mesiace tri milióny (obetí),“ pripomenul.

Štatistiky naznačujú opak

Na jednej strane Svetová zdravotnícka organizácia prichádza s pozitívnymi správami a teda, že pandémiu by sme mohli dostať pod kontrolu v priebehu mesiacov, nezodpovedajú tomu však jej vlastné štatistiky. WHO priblížila, že na svete pribudlo za jeden týždeň dosiaľ najviac pozitívne testovaných osôb, až 5,2 milióna. Počet nakazených stúpa podľa štatistík WHO už ôsmy týždeň za sebou. Počet obetí pandémie sa zvyšuje už päť týždňov.

Krízový výbor WHO v pondelok podľa agentúry AFP uviedol, že je proti tomu, aby sa medzinárodní cestujúci museli pri vstupe do iných krajín preukazovať potvrdením o očkovaní. Podľa nej by takéto opatrenie zvýšilo nerovnosť vo svete.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This