Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO označila indický variant koronavírusu za znepokojujúci

WHO označila indický variant koronavírusu za znepokojujúci

Na snímke sanitky privážajú nové telá obetí COVID-19 na kremáciu v provizórnom krematóriu v žulovom kameňolome na okraji indického Bengalúru v stredu 5. mája 2021. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok oznámila, že variant koronavírusu SARS-CoV-2 šíriaci sa v Indii sa zdá nákazlivejší ako pôvodný vírus. WHO označila indický variant koronavírusu za znepokojujúci. Informovala o tom agentúra AFP. Agentúra dnes informovala, že desiatky mŕtvol, o ktorých sa predpokladá, že ide o obete spojené s ochorením COVID-19, vyplavilo na brehy rieky Ganga na severe Indie.

Technická riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre reakciu na COVID-19 Maria Van Kerkhove povedala, že WHO má informácie potvrdzujúce zvýšenú šíriteľnosť tohto variantu aj jeho možnú zvýšenú odolnosť voči vakcínam.

„Preto sme tento variant na celosvetovej úrovni označili za znepokojujúci,“ povedala. WHO podľa jej slov poskytne viac informácií v utorok.

Už nejaký čas pretrvávajú obavy, že indický variant a jeho ďalšie mutácie môžu byť za toto šírenie zodpovedné. Medzi znepokojujúce varianty ho však zaradili až pondelok. WHO už do tejto kategórie zaradila britský, brazílsky a juhoafrický variant vírusu, ktoré sú považované za nebezpečnejšie, rýchlejšie šíriteľné, viac smrtiace alebo schopné vyhýbať sa účinku vakcín.

„Telá boli vyhodené do rieky, pretože krematória nezvládajú nápor“

V pondelok v  Indii zaznamenali takmer 370.000 nových prípadov nákazy a viac ako 3700 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Desiatky mŕtvol, o ktorých sa predpokladá, že ide o obete spojené s ochorením COVID-19, vyplavilo na brehy rieky Ganga na severe krajiny.

Miestny predstaviteľ uviedol, že v okrese Buxar neďaleko hraníc medzi Bihárom s Uttarpradéšom, dvoma najchudobnejšími štátmi Indie, vyplavilo na breh približne 40 tiel.

„Nariadili sme príslušným úradom, aby telá pochovali alebo spopolnili,“ dodal pre agentúru AFP. Niektoré miestne médiá informovali, že môže ísť až o 100 mŕtvol, ktoré mohli byť v rieke aj niekoľko dní.

Miestni obyvatelia pre AFP uviedli, že sú presvedčení, že telá boli vyhodené do rieky, pretože krematória nezvládajú nápor mŕtvych alebo si príbuzní obetí nemohli dovoliť drevo a spopolniť ich na tzv. pohrebných hraniciach.

V Indii v súčasnosti v súvislosti s pandémiou koronavírusu denne zomiera zhruba 4000 ľudí. Celkovo krajina zaznamenala takmer 250.000 úmrtí. Avšak mnoho odborníkov tvrdí, že skutočný denný počet úmrtí môže byť niekoľkonásobne vyšší. Pandémia sa v Indii rýchlo rozšírila do rozsiahlych vidieckych oblastí. To spôsobilo nápor na miestne zdravotnícke zariadenia, ako aj krematória a cintoríny.

Zdroj: TASR

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This