Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO odporúča lieky na artritídu pre pacientov s covidom

WHO odporúča lieky na artritídu pre pacientov s covidom

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila používať na liečbu pacientov s ochorením COVID-19 aj protizápalové lieky s účinnými látkami tocilizumab a sarilumab. Ide o lieky na artritídu. Informovala o tom v noci na stredu agentúra DPA.

WHO v aktualizovaných odporúčaniach pre liečbu covidu uviedla, že obe liečebné látky môžu pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 zachrániť život. Pôvodne boli vyvinuté na reumatoidnú artritídu.

Analýza 27 štúdií, ktoré sa týkali viac ako 10.000 pacientov s covidom, ukázala, že obe zmienené látky znižujú riziko úmrtia ťažko chorých o 13 percent, uviedla zdravotnícka agentúra OSN.

Vďaka týmto liekom sa takisto znížila pravdepodobnosť, že pacient skončí na umelej pľúcnej ventilácii, a to o 28 percent. Tocilizumab a sarilumab, ktoré sa podávajú vo forme infúzie alebo injekcie, sa v súčasnosti v Británii odporúčajú používať spolu s kortikosteroidmi na liečbu vážne chorých pacientov s ochorením COVID-19. Spojené štáty takisto odporúčajú u takýchto pacientov podávať tocilizumab spolu s kortikosteroidmi, píše agentúra AFP.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This