WHO je za to, aby očkovací preukaz nebol požiadavkou na vstup alebo odchod z krajiny
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepodporuje zavedenie očkovacích preukazov za účelom cestovania medzi krajinami, keďže zatiaľ nie je jasné, či vakcinácia dokáže zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Uviedla to hovorkyňa WHO Margaret Harrisová, píše agentúra Reuters.
„Ako WHO momentálne hovoríme, že neradi by sme videli očkovací preukaz ako požiadavku na vstup alebo odchod z krajiny, pretože v tejto fáze si ešte nie sme istí tým, či vakcína skutočne bráni prenosu nákazy,“ uviedla Harrisová.
Dodala, že v tejto súvislosti je potrebné zvážiť aj ďalšie množstvo otázok vrátane možnej diskriminácie ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu dať zaočkovať.
Podľa Harrisovej WHO momentálne očakáva proces posudzovania čínskych očkovacích látok Sinovac a Sinopharm za účelom ich prípadného schválenia na núdzové použitie. Experti WHO ešte koncom marca vyhlásili, že predbežná analýza klinických štúdií týchto čínskych vakcín proti novému koronavírusu potvrdila ich „bezpečnosť a dobrú účinnosť„. WHO však zároveň poukázala na nedostatok údajov, ktoré vtedy mala k dispozícii.
Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ schválila na núdzové použitie vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca/Oxford a Johnson & Johnson.
Počet obetí COVID-19 vo svete presiahol tri milióny
Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 po celom svete včera prekročil hranicu troch miliónov. Ukázal to výpočet tlačovej agentúry Reuters. Podľa údajov agentúry Reuters trvalo viac než rok, kým počet obetí dosiahol na celom svete dva milióny. Ďalších milión úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom pribudlo za zhruba tri mesiace.
Jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo do nedele najmenej 370,3 milióna ľudí. Predstavuje to takmer 4,75 percenta svetovej populácie, vyplýva z najnovších údajov databázy Our World in Data (Náš svet v dátach).
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements