Ortopedický magazín logo

Reklama

Wall Street Journal: V novembri 2019 liečili 3 výskumníkov z virologického inštitútu vo Wu-chane

Teória o čínskom laboratóriu je "dôveryhodná"

Na snímke bezpečnostná služba hliadkuje pred Inštitútom virológie v stredočínskom meste Wu-chan v stredu 3. februára 2021. Foto: TASR-AP

Denník Wall Street Journal informuje, že už v novembri 2019, krátko pred vypuknutím pandémie koronavírusu, ochoreli traja výskumníci z virologického inštitútu v čínskom meste Wu-chan. Mali sa liečiť v nemocnici. Wall Street Journal (WSJ) sa odvoláva sa na správu amerických tajných služieb, ktorej obsah doteraz nebol známy.

Podľa WSJ môže táto správa podporiť čoraz častejšie výzvy na dôkladnejšie preskúmanie nepotvrdenej teórie, že nový typ koronavírusu mohol uniknúť z Wuchanského virologického inštitútu (WIV). Práve toto stredočínske mesto sa koncom roka 2019 stalo epicentrom pandémie, z ktorého sa vírus v ďalších mesiacoch rozšíril do celého sveta.

Tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý vo februári tohto roku skúmal pôvod koronavírusu priamo vo Wu-chane, označil teóriu o jeho úniku z miestneho laboratória za „mimoriadne nepravdepodobnú“. Odborníci WHO uviedli, že koronavírus sa pravdepodobne preniesol zo zvierat na človeka; ako konkrétne k tomu došlo, však nezistili. Za najpravdepodobnejší pôvodný zdroj nákazy vedci označili netopiere.

Už v predchádzajúcej správe tajných služieb USA, zverejnenej v januári – v posledných dňoch úradovania exprezidenta Donalda Trumpa – sa písalo o tom, že na jeseň 2019 ochorelo niekoľko bádateľov Wuchanského virologického inštitútu. Prejavovali sa u nich symptómy, ktoré mohli vyvolať bežné sezónne choroby, ale potenciálne aj koronavírusové ochorenie COVID-19.

Nová správa konkretizuje počet nakazených výskumníkov

Nová správa, o ktorej v nedeľu informoval denník WSJ, konkrétnejšie uviedla, že ochoreli traja pracovníci ústavu WIV. Ich stav bol podľa nej natoľko vážny, že ich v novembri 2019 museli hospitalizovať.

Článok Wall Street Journalu bol zverejnený pred začiatkom Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), orgánu WHO, ktorý by mal rozhodnúť o ďalšej fáze vyšetrovania počiatkov pandémie. Čína o šírení koronavírusu vo Wu-chane prvýkrát informovala koncom decembra 2019 s tým, že vírus bol detegovaný na miestnom trhovisku so zvieratami.

Administratíva predchádzajúceho amerického prezidenta Trumpa podporovala teóriu, že vírus sa rozšíril práve z Wuchanského virologického inštitútu. Vláda súčasného šéfa Bieleho domu Joea Bidena sa vyjadruje opatrnejšie. Tvrdí, že je v tomto smere potrebné ďalšie vyšetrovanie.

Samotná Čína nepotvrdenú teóriu o úniku vírusu z wuchanského laboratória dlhodobo popiera. Naznačuje pritom, že nový typ koronavírusu sa mohol dostať do Číny z USA alebo iných krajín. Napríklad prostredníctvom mrazených potravín.

Zdroj: TASR

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This