Ortopedický magazín logo

Reklama

Vzrastajú prípady „Tech Neck“ u mladých dospelých

Vzrastajú prípady „Tech Neck“ u mladých dospelých

V súčasnosti vlastní väčšina populácie mladých dospelých mobilné telefóny a notebooky, od ktorých sú čím ďalej, tým viac závislí. S tým sa zvyšuje aj počet ľudí trpiacich migrénami a predčasnou artritídou. Zaoblenie krčnej chrbtice sa v 21. storočí čoraz viac zväčšuje pre neprirodzene časté pohyby hlavy nadol a zotrvávaní v tejto polohe. Vyplývajú z toho dôsledky ako „napätie a iritácia hornej chrbtice a krku“, hovorí fyzioterapeut Richard Gochis z McLane Student Life Center. Hovoríme o ,,Tech Neck“. 

Ťažká hlava

Daniela Davidová, Cosimo Giannini, Francesco Chiarelli a Angelika Mohnová v svojom článku v International Journal of Public Health vysvetľujú túto problematiku mechanicky. Pri predklone hlavy sa každým väčším uhlom dramaticky zvyšuje váha, ktorú krčná chrbtica a svalstvo musia uniesť. Dospelá hlava váži pri neutrálnej pozícii 5kg. Pri sklone 15 stupňov však váha hlavy pre krk prekračuje dvojnásobok tejto váhy, približne na 12 kg. Pri sklone 45 stupňov sa váha hlavy vyšplhá až na vyše 22 kg a pri 60-stupňovom sklone až takmer 30 kg. Pri častom predkláňaní je možné zmeniť fyziológiu krčnej chrbtice.

Brada dnu, hrudník von

Chronické bolesti hlavy, chrbta a svalov sú volanie tela o pomoc. Je to informácia pre nás, aby sme sa vyhli nežiaducim dlhodobým a niekedy aj nezvratným problémom vyplývajúcich z nášho neprirodzeného držania tela.

Chiropraktička Sarah Strainová z Rapid City, S.D. hovorí o tom, aký má vplyv používanie telefónov na hrudnú chrbticu. Časom sa môže celá pokriviť do pomyselného tvaru C. Preto treba chrbticu  narovnávať a pravidelne naťahovať svalstvo. V niektorých vážnejších prípadoch je nutné navštíviť aj fyzioterapeuta.

V prípade časového vyťaženia alebo nedostatku financií sú však plnohodnotne postačujúce aj domáce cviky, ako vysoký a nízky plank na spevnenie chrbtového svalstva, alebo penové rollery či posilňovacie gumy na cvičenie.

Sarah Strainová odporúča aj mentálne cvičenie najmä pre študentov a pri sedavých zamestnaniach; každú hodinu si sadnúť vzpriamene, zasunúť bradu a vysunúť hrudník.

Redakcia

zdroje:

BAYLORLARIANT

US National Library od Medicine

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This