Ortopedický magazín logo

Reklama

Vysoký krvný tlak u detí: Aké riziká hrozia?

Vysoký krvný tlak u detí: Aké riziká hrozia?

Keď hovoríme o vysokom krvnom tlaku, zvyčajne toto ochorenie spájame s dospelými a staršími ľuďmi. Hypertenziou však môžu trpieť aj tínedžeri, malé deti a dokonca bábätká. Vysoký krvný tlak u detí. Aké sú jeho riziká?

Čo je to vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia, je ochorenie, pri ktorom krv silno tlačí na steny tepien, cez ktoré preteká. Tento stav teda nesúvisí s rýchlosťou toku krvi. Pri hypertenzii je úroveň tlaku vyššia ako normálne býva u zdravého človeka.  

Krvný tlak sa meria v milimetroch ortuťového stĺpca (mmHg). Typický normálny krvný tlak u dospelých ľudí je 120/80 mmHg, alebo ľudovo povedané „120 na 80“. Horné číslo sa vzťahuje na tlak počas sťahu komôr, keď srdce tlačí krv von cez tepny (systolický, „horný“ tlak). Spodné číslo označuje tlak v tepnách počas diastoly. Vtedy je srdce v pokoji (tzv. medzi údermi) a komory sa plnia krvou (diastolický, „dolný“ tlak). 

Zistiť, či človek trpí hypertenziou je pomerne jednoduché, pretože poznáme základnú sadu tabuľkových hodnôt:

  • Normálny krvný tlak: systolický < 120 mmHg a diastolický < 80 mmHg
  • Prehypertenzia: systolický 120 – 139 mmHg alebo diastolický 80 – 89 mmHg
  • Hypertenzia 1. stupňa: systolický 140 –159 mmHg alebo diastolický 90 – 99 mmHg
  • Hypertenzia 2. stupňa: systolický ≥ 160 alebo diastolický ≥ 100 mmHg

Vysoký krvný tlak u detí

Správne diagnostikovať hypertenziu u detí je o niečo ťažšie. Je to najmä preto, že žiadne univerzálne tabuľkové medzné hodnoty krvného tlaku pre deti neexistujú. Namiesto toho sa hypertenzia u detí určuje na základe porovnávania tlaku s rovesníkmi (podľa pohlavia, výšky a veku). 

Príčiny vzniku vysokého krvného tlaku sú u detí iné ako u dospelých. Najčastejšie sú sekundárne (sekundárna hypertenzia) a vznikajú v dôsledku iného ochorenia, ktorým dieťa trpí. Sekundárna príčina je pravdepodobnejšia s klesajúcim vekom dieťaťa.

Ochorenie obličiek

Za vysokým krvným tlakom sa v detskom veku skrývajú najmä ochorenia obličiek. Obličky sú orgánom, ktoré hypertenzia najviac postihuje a ochorenie obličiek môže vyvolávať hypertenziu. 

Ak ale pacienti trpia primárnou hypertenziou (nie je spôsobená iným ochorením), ktorá nie je sledovaná alebo ich krvný tlak nie je liečbou dostatočne kontrolovaný, aj primárna hypertenzia poškodzuje obličky, následne srdce, cievy a oči.

Obezita

Veľkým problémom vzniku vysokého krvného tlaku u detí je obezita. Takmer 50 % obéznych detí trpí hypertenziou. Deti s nadváhou zvyčajne konzumujú priveľa soli a majú sprievodné poruchy metabolizmu, ktoré podmieňujú vysoký krvný tlak a vaskulárne poškodenie. Vyššie riziko hypertenzie majú aj:

  • predčasne narodené deti, 
  • deti s opakovanými zápalmi obličiek a močových ciest,
  • deti s výskytom vysokého krvného tlaku v rodine.

Deti väčšinou nemajú žiadne ťažkosti, ktoré by lekárov na vysoký krvný tlak upozornili. U každého obézneho detského pacienta je preto dôležité myslieť na hypertenziu a realizovať základné diagnostické vyšetrenia.

Ďalšie príčiny

Medzi ďalšie možné príčiny sekundárnej hypertenzie u detí patrí aj:

  • hypertyreóza (porucha štítnej žľazy) a cukrovka,
  • porucha nadobličiek,
  • problémy so spánkom, najmä spánkové apnoe,
  • stenóza renálnej artérie,
  • ochorenia srdca.

Sekundárnu hypertenziu môžu spôsobiť aj určité lieky na predpis, napríklad kortikosteroidy alebo antikoncepcia. Vysoký krvný tlak spôsobuje aj stres a úzkosť a príčinou môžu byť aj drogy (metamfetamíny, kokaín).

Liečba vysokého krvného tlaku u detí

Liečba hypertenzie zakaždým závisí od konkrétnych príznakov, veku a celkového zdravotného stavu dieťaťa. Takisto od toho, akým závažným stavom trpí. Ak lekár ako sekundárnu príčinu určí napríklad ochorenie obličiek, bude sa liečiť práve táto choroba. Ak lekár neurčí žiadnu príčinu, liečba by mala spočívať v zmene životného štýlu dieťaťa.

Lekári upozorňujú aj na vysoký príjem soli v strave, nedostatok pohybu a akútny nárast obezity medzi deťmi. Krvný tlak a soľ majú k sebe veľmi blízko. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyšší príjem soli, tým vyšší je krvný tlak. Všetky známe genetické formy hypertenzie majú poruchu sodíkových kanálov regulujúcich vylučovanie sodíka obličkami. Slovensko sa podľa WHO radí ku krajinám, ktoré v strave niekoľkonásobne prekračujú odporúčané množstvo soli.

Vysoký krvný tlak sa môže rozvíjať hneď po narodení dieťaťa. Hypertenzia súvisí s príjmom soli už od novorodeneckého veku, tento fakt však dokážeme ovplyvniť. Materské mlieko obsahuje soľ v optimálnom množstve, aj preto sa dojčenie považuje za najzdravší spôsob výživy pre novorodenca a dojča. 

Vysoký krvný tlak u detí: Aké riziká hrozia?

Strava a zmena životného štýlu

Strava detí by mala byť:

  • pestrá a plná ovocia, zeleniny, celozrnného pečiva, nízkotučných alebo odtučnených mliečnych výrobkov,
  • málo solená,
  • s minimálnym objemom mastných a sladkých jedál.

Ako rodič by ste takisto mali dbať na pravidelný pohyb dieťaťa. Naučte ho primerane zvládať emócie a stres, nefajčite pred ním a v jeho prítomnosti (a už vôbec nefajčite počas tehotenstva). Takisto sa spoločne s deťmi vyhýbajte sladených nápojom a alkoholu. Mnoho detí a dospievajúcich si dokáže upraviť krvný tlak len vďaka zmene životného štýlu.  

Redakcia

Zdroje:

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This