Ortopedický magazín logo

Reklama

Výroba ortopedických vložiek frézovaním 

výroba ortopedických vložiek frézovaním 

Ortopedické vložky patria medzi najčastejšie používané, a teda aj najviac vyrábané ortopedické pomôcky. Venovať sa dnes budeme tým, ktoré sa vyrábajú na mieru podľa potrieb pacienta. Ich spôsob výroby sa môže odlišovať. Naša redakcia navštívila špecializované pracovisko spoločnosti Neoprot spol, s. r. o. v Kvetoslavove, kde ortopedickí technici vyrábajú aj ortopedické vložky. Ukážeme vám dnes, ako vyzerá výroba ortopedických vložiek frézovaním.

Ortopedické vložky predpisuje odborný lekár, najčastejšie ortopéd. V súčasnosti lekár predpíše pomôcku už elektronicky. Následne si pacient vyberie poskytovateľa, kde príde na meranie ‒ obkreslenie, odtlačok, skenovanie. Na základe merných podkladov sa vyrobí ortopedická vložka.

Ortopedické vložky sú najčastejšie predpisované pre deti a pre diabetických pacientov. U detí vie lekár ortopedickými vložkami korigovať chybné postavenie nohy či padnuté klenby nohy. U diabetikov potrebuje najčastejšie zabezpečiť vložkou optimálne rozloženie tlaku na chodidle, prípadne odľahčiť defekty na chodidle. Medzi dospelými pacientmi sú zväčša ľudia s chronickými ochoreniami ako je artróza kolenného kĺbu, vbočený palec, otlaky na chodidle a podobne.

Výroba ortopedických vložiek frézovaním

1. Pri tomto spôsobe ortopedických vložiek využíva technik frézu. Na obrázku je možné vidieť hneď tri, pracujúce nezávisle od seba.

výroba ortopedických vložiek frézovaním 

2. Základným materiálom sú PU bloky, ktoré sa odlišujú svojimi fyzikálnymi vlastnosťami. Výber bloku podlieha funkcii ortopedickej vložky. Bloky sa vyrábajú špeciálne pre diabetikov aj pre deti. Ten na fotografii je kombinovaný, teda každá farebná časť má inú tvrdosť. 

PU bloky na výrobu ortopedických vložiek

3. Operátor frézy  pripravuje bloky na frézovanie.

Ortopedický Technik pri výrobě ortopedických vložiek

4. Blok upne do fixačného rámu, ktorý následne vloží do frézy.

rám na výrobu ortopedických vložiek

5. Technik vložil pripravené bloky do frézy.

fréza na výrobu ortopedických vložiek

6. Rýchlosť procesu frézovania závisi od nastavenia jemnosti opracovania, rádovo 10 až 30 minút.

frézovanie

Pozrite si video, ako pracuje fréza pri výrobe ortopedických vložiek.

 

7. Vyfrézované bloky sa následne očistia od prachu.

Ortopedicky Technik

8. Hrubý výsledný produkt, ktorý tvorí základ vložky.

9. Technik musí produkt opracovať na obuvníckej brúske.

10. Takto vyrobené ortopedické vložky sa ešte detailne opracujú, aby sa zahladili nerovnosti z výroby a smerujú do výdajne ortopedických pomôcok, kde si ich vyzdvihne pacient.

Redakcia

Foto: red.

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This