Výbor odborníkov neodporúča očkovanie vakcínami od AstraZeneca a J&J
Nórska vláda zriadila na posúdenie vakcín proti ochoreniu COVID-19 špeciálnu skupinu. Tá prišla so prvými informáciami. Výbor odborníkov neodporúča očkovanie vakcínami od AstraZeneca a J&J. Od očkovania týmito látkami by sa malo podľa nórskych odborníkov upustiť.
Výbor sa odvolával na riziko zriedkavých, avšak závažných vedľajších účinkov, ktoré by tieto vakcíny mohli vyvolať. Na druhej strane však výbor odporučil, aby boli tieto vakcíny podávané ľuďom, ktorí ich budú chcieť. Zabránilo by sa tak spomaleniu očkovacej kampane.
Výbor podľa slov svojho šéfa Larsa Vorlanda „neodporúča použite vakcín s technológiu adenovírusových vektorov“ v celoštátnej vakcinačnej kampani, a to z dôvodu závažných vedľajších účinkov, aké sa po ich podaní prejavili u malej skupiny ľudí.
Nórsky minister zdravotníctva Bent Höie zatiaľ stanovisko vlády k použitiu predmetných vakcín neoznámil. V Nórsku stihli do polovice marca podať 134.000 dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. U celkovo piatich ľudí – relatívne mladých a dovtedy zdravých – sa vyskytla ťažká trombóza, traja z nich zomreli. Jedna ďalšia osoba zomrela po očkovaní vakcínou od AstraZenecy na krvácanie do mozgu.
Nórsko 11. marca dočasne pozastavilo používanie tejto vakcíny a tamojšie zdravotnícke úrady odporučili 15. apríla od očkovania toto vakcínou úplne upustiť. Vláda sa však rozhodla najskôr zriadiť výbor odborníkov, ktorý preskúma negatívne účinky vakcíny od AstraZenecy, ako aj očkovacej látky od Johnson & Johnson, keďže obe fungujú na rovnakej technológii adenovírusových vektorov.
Európska agentúra pre lieky (EMA) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádzajú, že prínosy očkovania týmito látkami vysoko prevažujú nad ich rizikami a vo vakcinácii nimi odporúčajú krajinám pokračovať.
Vakcínou od J&J sa zatiaľ v Nórsku očkovať vôbec nezačalo. Zriedkavé prípady krvných zrazenín však v súvislosti s ňou hlásili USA. Dánsko je dosiaľ jedinou európskou krajinou, ktorá úplne zastavila očkovanie vakcínami od AstraZenecy aj J&J. Mnohé iné krajiny ich použitie obmedzili na určité vekové skupiny populácie.
BioNTech deklaruje účinnosť aj proti variantom koronavírusu
Nemecká farmaceutická firma BioNTech, ktorá spolu s americkou spoločnosťou Pfizer vyvinula vakcínu proti koronavírusu, dnes vyhlásila, že táto očkovacia látka si v súčasnosti nevyžaduje nijaké modifikácie, čo sa týka zaistenia ochrany pred nákazou variantmi koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.
„Do dnešného dňa sa neobjavili nijaké dôkazy, že by bola adaptácia súčasnej vakcíny BioNTech voči hlavným identifikovaným vznikajúcim variantom (vírusu) nevyhnutná,“ uviedla nemecká firma vo vyhlásení.
BioNTech však napriek tomu už v marci spustil testovanie svojej očkovacej látky pre potreby vzniku „modifikovanej verzie so zameraním na varianty“ vírusu, ak by to bolo v budúcnosti potrebné. „Cieľom tejto štúdie je preskúmať cestu regulácie (vakcíny), ktorú by BioNTech a Pfizer podstúpili, ak by sa koronavírus SARS-CoV-2 zmenil natoľko, že by si vyžadoval aktualizovanú vakcínu,“ uviedla firma.
Predmetom výskumu je i možné využitie tretej dávky vakcíny s cieľom predĺžiť obdobie získanej imunity pred nákazou a ochrana pred variantmi vírusu. V apríli šéf BioNTechu Ugur Šahin oznámil, že vakcína jeho spoločnosti je účinná voči indickému variantu vírusu.
Vakcína od konzorcia BioNTech/Pfizer bola prvou schválenou očkovacou látkou proti covidu na Západe. Odvtedy ju nasadili na boj proti pandémii desiatky krajín na svete. Aktuálne sa používa vo viac ako 90 krajinách. Jej produkcia sa má do konca roka navýšiť až do troch miliárd dávok oproti pôvodne očakávaným 2,5 miliardám.
Zdroj: TASR, AFP
Foto: TASR-AP