Ortopedický magazín logo

Reklama

Vo viacerých lokalitách južného Slovenska sú už aktívne kliešte

Vo viacerých lokalitách južného Slovenska sú už aktívne kliešte

Na juhu Slovenska sú už aktívne kliešte. Uviedol to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne, ktorý po zimnej prestávke opäť začal monitorovať výskyt a aktivitu kliešťov v prírode. 

RÚVZ vykonáva monitoring v 12 lokalitách. Zvýšenú aktivitu kliešťov zaznamenal v Hurbanove, v časti Bohatá a na Veľkolélskom ostrove. Kliešte boli zachytené už aj v Komárne v časti Kava, vo Virte na brehu Žitavy a v Kameničnej v časti Konkoly. „Aktivita kliešťov sa vyhodnocuje na základe počtu nazbieraných kliešťov v danej lokalite metódou vlajkovania. Zozbierané kliešte sa zároveň vyšetrujú PCR metódou na prítomnosť baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu,“ informoval RÚVZ.

Hygienici zároveň dôrazne odporučili pri aktivitách v rizikových lokalitách používanie účinných repelentov a prikrytie kože dlhým oblečením. „Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr správnym spôsobom odstrániť, keďže riziko infekcie boréliami sa zvyšuje s dobou, po ktorú je kliešť prisatý,“ uviedol RÚVZ.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This