Ortopedický magazín logo

Reklama

Vláda sľubuje účinnejší boj proti nádorovým ochoreniam v SR

Vláda sľubuje účinnejší boj proti nádorovým ochoreniam v SR

Na Slovensku by sa mohol znížiť výskyt a počet úmrtí na nádorové ochorenia. Pomôcť by tomu mala aktualizácia akčných plánov na roky 2021 až 2025 Národného onkologického programu (NOP). Cieľom je zlepšiť výsledky v boji proti nádorovým ochoreniam. Zapracovať treba na oblasti prevencie a kontroly nádorových ochorení u Slovákov. Materiál z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR odobrila vláda na dnešnom zasadnutí.

V materiáli sa konštatuje, že z pohľadu zdravotného profilu Slovenska je úmrtnosť na rakovinu veľmi vysoká. Slovensko malo v rámci Európskej únie (EÚ) v roku 2016 po Maďarsku a Chorvátsku tretiu najvyššiu mieru úmrtnosti na rakovinu. Oproti priemeru krajín bola o viac ako 20 percent vyššia.

„Rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva a konečníka sú u Slovákov najčastejšími príčinami úmrtia na rakovinu, aj keď za uplynulých 15 rokov sa mierne znížila úmrtnosť na tieto dva druhy rakoviny,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Slovensko sa pomocou akčných plánov zaväzuje zlepšiť organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb v rámci prevencie a kontroly onkologických ochorení. Podľa predkladateľa ide o politický a odborný záväzok nielen voči občanom na Slovensku, ale aj voči spoločenstvu Európskej únie.

Materiál počíta s výdavkami v tomto roku za viac ako 1,6 milióna eur, ktoré budú zabezpečené z kapitoly MZ SR. V nasledujúcich rokoch bude výška finančného zabezpečenia závisieť od výsledku budúcich rokovaní medzi rezortom zdravotníctva a financií o plánovaní rozpočtu na roky 2022 až 2024.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This