Ortopedický magazín logo

Reklama

Vláda chce zvyšovať platy sestrám a stavať nové nemocnice

Vláda chce zvyšovať platy sestrám

Zlepšiť sa má aj starostlivosť o seniorov.

Definícia základného balíka bezplatnej starostlivosti, výstavba nemocníc, reforma nemocničného sektora aj akútnej a urgentnej starostlivosti, či zvýšenie priemerných miezd sestier patria medzi priority vlády v oblasti zdravotníctva. Vyplýva to z programového vyhlásenia, ktoré vládny kabinet pod vedením Eduarda Hegera odobril na svojom stredajšom zasadnutí. Deklaruje, že štát v zdravotníctve nebude ustupovať záujmovým a finančným skupinám v pozadí. Rovnako, že nepodporí eutanázie a zasadí sa o ochranu nenarodených detí. 

Základný balík garantovanej bezplatnej starostlivosti

V rámci zadefinovania štandardu má vzniknúť základný balík garantovanej bezplatnej starostlivosti s ohľadom na časovú a geografickú dostupnosť a protokoly pre diagnostiku a liečbu. V prípade, že poisťovňa nebude mať v danom regióne dostatočné kapacity, pacientovi bude musieť uhradiť liečbu aj u nezmluvného lekára. Zároveň chce vláda presadiť, aby sa pacienti s rakovinou operovali do dvoch týždňov. Inak by im mali zdravotné poisťovne preplatiť liečbu v ľubovoľnej krajine Európskej únie. Dôraz bude klásť na pohodlné objednávanie pacientov a komunitné sieťovanie poskytovateľov, s cieľom zlepšenia manažmentu pacienta.

Štát sľubuje sfunkčniť úhradový mechanizmus DRG, či zaviesť osobnú zodpovednosť ich manažmentov. Štátne nemocnice by mali mať centrálne riadenú prípravu rozpočtu. Tiež jednotný ekonomický softvér, centrálne obstarávanie, či riadenie platieb.

Vláda chce zvyšovať platy sestrám a stavať nemocnice

Vláda plánuje i výstavbu nových moderných regionálnych nemocníc. Pripraví aj zákon o strategickej investícii, tzv. Lex Rázsochy.

Pokračovať sa bude v projekte výstavby novej Martinskej univerzitnej nemocnice a pripraví sa koncepcia rozvoja univerzitných nemocníc v Košiciach a v Banskej Bystrici.

Riešiť by sa mala aj reforma financovania zdravotníctva. Vláda sa zaviazala zabezpečiť výrazný nárast celkových výdavkov s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť priemer v Európskej únie. Zároveň zabezpečí stabilitu a predvídateľnosť financovania. Súčasťou rozpočtu je vopred definovaný balík peňazí na investície.

  • Zameria sa aj na väčšiu integráciu seniorov do spoločnosti.
  • Zvýšiť by sa mala dostupnosť zdravotnej a sociálnej starostlivosti a kvalita života staršej generácie.
  • Rovnako sa plánuje zmena legislatívy o dlhodobej starostlivosti, ktorá sa zameria na riešenie komplexnej zdravotnej, sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti.
  • Podporí sa aj starostlivosť o bezvládnych a chronicky chorých v domácom prostredí prostredníctvom Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti a mobilných paliatívnych tímov.
  • Štátna dávka v odkázanosti sa naviaže na osobu, nie na zariadenie.
  • Plánujú sa aj centrálne nákupy najpoužívanejších a vysoko nákladových liekov, pomôcok a zdravotníckych materiálov. Vláda SR navrhne vykonať revíziu ceny liekov len po prediskutovaní s odbornými spoločnosťami a pacientskymi organizáciami.
  • Vláda SR zváži aj zavedenie unitárneho systému zdravotného poistenia.

Reakcia na SK SaPA?

Len včera sa Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek ohradila voči návrhu jednej z koaličných strán (Sas), ukladať zdravotným sestrám pracovnú povinnosť aj mimo núdzový stavu. Podľa komory, slovenský zdravotnícky systém prišiel od 1.1.2021 aj vďaka fyzickému a psychickému preťaženiu o ďalších 600 sestier.

,,Zaväzovať ich touto formou, presúvať ich z ambulancií do nemocníc, príp. z nemocníc do nemocníc je forma motivácie, ktorá nás ma stabilizovať v systéme zdravotníctva na Slovensku? Predstavitelia štátu si zjavne stále neuvedomujú, koľko sestier nám zo systému odchádza a základné riešenie, ktorým je úprava miezd neriešia. Dennodenne nám dokazujú, že ak by jedného dňa pandémia skončila, ostali by sme v zabudnutí a problémy by sa len presúvali, bagatelizovali a hlavne neriešili. Toto sme tu mali roky pred pandémiou.” uvádza Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek v tlačovej správe.

Mnohé komory a združenia dlhodobo poukazujú aj na nedostatočné finančné ohodnotenie zdravotníckeho personálu.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This