Ortopedický magazín logo

Reklama

Vlachynský: Zdravotníctvo čaká v roku 2023 dramatické obdobie

Bratislava 10. októbra (TASR) – V návrhu budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo chýbajú podľa analytika Martina Smatanu stovky miliónov eur. Aj analytik INESS Martin Vlachynský upozornil, že zdravotníctvo čaká dramatické obdobie. Predpokladá, že ho bude potrebné núdzovo dofinancovať. Šéf INEKO Dušan Zachar ozrejmil, že zdravotníctvo potrebuje rekordné zdroje, pričom zverejnený návrh rozpočtu náklady nepokrýva.

„Dajme bokom výdavky z eurofondov a plánu obnovy, ktoré reálne ovplyvnia každodenné fungovanie sektora až o pár rokov, ak vôbec. Reálne tak „prevádzkové“ výdavky zdravotníctva medziročne narastú o 539 miliónov eur, čo je deväť percent. Napriek impozantne znejúcemu číslu to pri inflácii presahujúcej desať percent znamená reálny pokles,“ reagoval pre TASR Vlachynský.

Poukázal na to, že väčšina nárastu je skoncentrovaná do nemocníc, ktoré potrebujú peniaze na zvyšovanie miezd zdravotníkov. Pri všeobecných lekároch, liekoch či zdravotníckych pomôckach podľa neho ide o minimálne až nulové zmeny. Vlachynský pripomína aj riziká rozpočtu, napríklad v podobe plánovaných úspor vo výške 127 miliónov eur. Neverí, že sa podaria realizovať v plnej miere. „Ďalšou mínou je fakt, že už v realite 2022 všetky tri poisťovne dokopy zaznamenali stratu približne 200 miliónov eur, tretím rizikom sú aktuálne požiadavky zdravotníkov na ďalšie zvýšenie miezd,“ doplnil.

Minimálne od roku 2019 je podľa jeho slov rozpočet pre zdravotníctvo viac-menej iba analytickým cvičením a v sektore sa nabaľuje kapitálový aj prevádzkový dlh. „Centrálne plánovanie v zdravotníctve je na slepej koľaji. V roku 2023 tak uvidíme ďalšiu sériu núdzového dofinancovania. Najväčším rizikom sa stáva to, že straty už nie sú len u poskytovateľov, ale začínajú výrazne posúvať hore – smerom k zdravotným poisťovniam,“ zhrnul Vlachynský. Nevylúčil potrebu ďalšej záchrany štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ako otáznu vníma reakciu investorov súkromných zdravotných poisťovní na kopiace sa straty.

Zachar pripomenul, že budúci rok bude z hľadiska potrebných zdrojov pre zdravotníctvo rekordný. „Skokovité zvýšenie platov zdravotníkov, odložená zdravotná starostlivosť v súvislosti s koronakrízou, inflácia, vysoké ceny energií, stratové hospodárenie štátnych zdravotníckych zariadení a zdravotnej poisťovne, nedostatočné dofinancovanie sektoru v tomto roku si vyžiada enormný nárast verejných prostriedkov. Oveľa vyšší, ako sme zvyknutí z minulých rokov,“ zdôraznil pre TASR.

Smatana skonštatoval, že tak strašný návrh rozpočtu v zdravotníctve ešte nevidel. „Ak by som bol minister financií a chcel by som, aby lekári, ktorí podali výpovede, ich nestiahli a ešte k nim ‚vyhecoval‘ pár stoviek ďalších výpovedí, zostavím presne takýto rozpočet,“ napísal na sociálnej sieti. Upozornil, že aj keby sa zarátali všetky rezervy a úsporné opatrenia, v rozpočte chýbajú stovky miliónov eur. „Už tento rok pritom skončia zdravotné poisťovne v strate cez 200 miliónov eur a štátne nemocnice k nim pridajú ďalšiu stovku,“ doplnil.

Podotkol, že na budúci rok sa okrem rekordného nárastu miezd v sektore čaká aj rekordná inflácia, nárasty cien energií či dohnanie odložených pacientov z pandémie. „Budúci rok nás čakajú rekordné výdavky. Tie však ministerstvo financií prakticky nevykrýva a čo bude s nami, ak tento návrh prejde, to neviem,“ skonštatoval s tým, že ide o hanbu všetkých, ktorí sa pod návrh podpísali.

Podľa návrhu štátneho rozpočtu, ktorý v pondelok zverejnilo ministerstvo financií, celkové výdavky na zdravotníctvo rastú a zodpovedajú možnostiam ekonomiky. V roku 2023 majú dosiahnuť úroveň 7,6 miliardy eur, s medziročným rastom 1,24 miliardy eur (19,4 percenta) oproti schválenému rozpočtu 2022.

Zdroj: redakcia/TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This