Ortopedický magazín logo

Reklama

Vianoce sú aj o množstve vyprodukovaného odpadu, možno aj zbytočného

Vianoce sú aj o množstve vyprodukovaného odpadu

Množstvo vyprodukovaného odpadu sa počas vianočných sviatkov z roka na rok zvyšuje. Vianoce sú tak aj o plných kontajneroch a zbytočnom odpade. Upozorňuje na to bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), a preto odporúča predchádzať vzniku odpadu.

Jednou z rád je podľa OLO nenakupovať vianočné darčeky bez uváženia, pretože mnohé darčeky zostanú nakoniec nevyužité a skončia v odpade. Verejnosti radí pred kúpou darčekov popremýšľať, čo blízki naozaj potrebujú a chcú. „Darujte niečo vlastné, čo nemusíte kupovať. Napríklad prečítanú knižku, hlavolam aj stolovú hru, ktorá sa už zunovala. Taktiež napríklad nepoužívanú formu na bábovku,“ radí OLO.

Vdýchnuť „život“ sa podľa mestskej firmy dá aj starým veciam. Zo zaváraninovej fľaše sa napríklad dá vyrobiť stojan na ceruzky či iné drobnosti. Inšpiráciu môžu ľudia nájsť na internete, ak do vyhľadávača zadajú „simple zero-waste gift ideas“.

V rámci predchádzania vzniku odpadu je podľa OLO dôležité heslo „menej je viac“. „Sústreďte sa tento rok na jednu vec. Nekupujte ani veci, ktoré sa zídu len raz za rok,“ odporúča s tým, že ľudia si môžu vyrobiť vlastné vianočné ozdoby napríklad z vysušených plátkov pomarančov, klinčekov, badiánových hviezdičiek, zväzkov škorice, orechových škrupiniek či pásikov papiera. Pri pečení vianočného pečiva odporúča OLO vynechať papier na pečenie, ktorý sa nedá recyklovať.

Šetrite baliacim papierom

Rovnako sa nedá recyklovať ani bežný baliaci papier. Firma radí použiť radšej pestré kusy látok, noviny, prípadne darčeky nebaliť. „V prípade, že sa použije baliaci papier, po Vianociach ho odložte a použite opakovane. Ak musíte po sviatkoch vyhodiť krabice, nezabudnite ich poriadne stlačiť, aby v kontajneri nezabrali veľa miesta,“ spresnilo OLO.

Apeluje aj na správne triedenie odpadu, o ktorom sa môže verejnosť viac dozvedieť na webe mestskej firmy. OLO žiada nevyhadzovať nevhodné darčeky, ale priniesť ich do mestského bazára, ktorý sa bude konať na jar 2022. Vianočné stromčeky po sviatkoch treba v Bratislave odložiť do pripravených drevených ohrádok, ktoré v týchto dňoch mesto inštaluje. Stromčeky bude odtiaľ OLO zbierať a odvezie ich do kompostárne.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This