Ortopedický magazín logo

Reklama

Vianoce spestrené nebeskými úkazmi. Nechýba ani vianočná kométa

vianočná kométa

Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo. Tento rok nechýba ani vianočná kométa. Ešte stále môžete sledovať činnosť dvoch meteorických rojov.

Od piatka 17. decembra  do 26. decembra je činný meteorický roj U Midy, ktorý poznáme aj pod názvom Ursidy. Jeho objaviteľom je zakladateľ observatória na Skalnatom Plese astronóm Antonín Bečvář, ktorý ho prvý krát pozoroval 22. decembra 1945. V tom čase bola frekvencia počas maxima až 88 meteorov za hodinu.

„Roj Ursíd súvisí s periodickou kométou 8P/Tuttle, ktorej obežná doba je 13,6 roka. V maxime by sme tento rok mohli vidieť približne 10 meteorov za hodinu, podmienky na pozorovanie však nebudú veľmi priaznivé – Mesiac bude počas maxima, 22. decembra, tri dni po splne,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Naopak, po Vianociach máme mať vynikajúce podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra 2021 do 7. januára 2022.  Nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca pretože v čase maxima bude len 1 deň po nove.

„Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ zdôraznil astronóm.

meteor
Zdroj: SAV

Frekvencie Kvadrantíd v jednotlivých rokoch výrazne kolíšu. „V rokoch 1864, 1909 a 1922 boli pozorované zvýšené frekvencie až do 200 meteorov za hodinu. V roku 1953 dokonca radar zaznamenal krátkodobé maximum až 300 ozvien za hodinu,“  prezradil Ján Svoreň. V radarovej oblasti sú Kvadrantidy silnejšie ako oveľa známejšie Perzeidy a Geminidy.

Vianočná kométa

Ani tohtoročné vianočné sviatky nie sú na Slovensku bez kométy. Cez Vianoce a aj po Novom roku budú výborné podmienky na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.  Vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza 2 hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.

Zdroj: SAV

Foto: ilustračné Envato Elements, SAV

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This