Ortopedický magazín logo

Reklama

Viac ako štvrtina obyvateľov EÚ so zdravotným postihnutím má problém vyžiť 

Viac ako štvrtina obyvateľov EÚ so zdravotným postihnutím má problém vyžiť 

Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdravotné problémy so sebou prinášajú aj trápenie nad chorobou a jej riešením. Nie vždy to končí pri tom. Najmä pacienti trpiaci chronickými ochoreniami alebo chorobami, ktoré ich obmedzili v pohybe, sa musia pasovať s novou životnou situáciou. Obmedzená mobilita, znížené možnosti dochádzania do práce, za aktivitami a priateľmi. Prieskum Európskej únie z roku 2019 ukazuje, že ľudia so zdravotným postihnutím majú problém nielen so sociálnym vylúčením, ale až 28,4 % z nich je ohrozených chudobou. 

Samozrejme, ohrozené chudobou sú aj iné skupiny obyvateľstva a aj iné skupiny pacientov. Na porovnanie: ohrozených chudobou spomedzi ľudí so zdravotným postihnutím bolo takmer 29 %, ale u ľudí bez zdravotného postihnutia je to o 10 percent menej (18,4 %).

Tento stav je rozšírený vo viacerých krajinách Európskej únie, aj keď medzi krajinami vidieť značné rozdiely. Vo všetkých členských štátoch EÚ však platí, že ľudia so zdravotným postihnutím sú vystavení vyššiemu riziku chudoby. 

Medzi krajiny s najvyšším počtom zdravotne postihnutých ľudí ohrozených chudobou v roku 2019 patrili: 

Bulharsko (50,7 %)

Lotyšsko (42,1 %)

Estónsko (40 %)

Litva (39,9 %)

Írsko (37,8 %)

Slovensko v lepšej polovici

Priemerný podiel ľudí so zdravotným postihnutím, vystavených vyššiemu riziku chudoby v rámci EÚ, vychádza na 28,4 %. Pre Slovensko bolo v prieskume zaznamenaných 19,2 %. To znamená, že patríme do lepšej polovice. Horšie to už vyzerá pre Slovensko a jeho pacientov z pohľadu celej rodiny zdravotne postihnutého pacienta. Ten istý prieskum , realizovaný Eurostatom v roku 2019, sa zameral aj na rozmer, ako žije zdravotne postihnutý pacient obmedzený v pohybe v rámci celej rodiny. Spomedzi členských krajín až 26,1 % týchto rodín malo v roku 2018 problém vyžiť. V zdravých rodinách je to opäť o 10 % menej.

Z Grécku až dve tretiny domácností s pacientom so zdravotným postihnutím čelili finančným problémom.

Viac ako štvrtina obyvateľov EÚ so zdravotným postihnutím má problém vyžiť 
Foto: ilustračné, Envato Elements

Krajiny s rodinami so zdravotne postihnutým pacientom, ktoré mali problém vyžiť: 

Grécko (76,5 %)

Bulharsko (65,7 %)

Chorvátsko (49,2 %)

Cyprus (43,2 %)

Rumunsko (40,9 %)

Slovensko má mieru rodín so zdravotne postihnutým pacientom bojujúcich o prežitie na úrovni okolo 35 %. Podobne je na tom Portugalsko alebo Taliansko. Je to viac ako desať percentuálnych bodov nad priemerom EÚ.

Najlepšie sa v tomto smere majú zdravotne postihnutí pacienti vo Fínsku. Tam dosiahli menej ako desať percent (9,9 %). Nasleduje Nemecko (10,4 %), Švédsko (13,1 %), Luxembursko (14,0 %).

Redakcia, zdroj: Eurostat

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This