Ortopedický magazín logo

Reklama

Vedci žiadajú od premiéra ospravedlnenie za Matovičove nevhodné vyjadrenia

vedci žiadajú ospravedlnenie v mene vlády

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Foto TASR - Martin Baumann

Vedci vyzývajú premiéra Eduarda Hegera, aby sa v mene vlády ospravedlnil za nevhodné a neprijateľné vyjadrenia ministra financií Igora Matoviča na adresu slovenských vedcov a vedeckých inštitúcií, ktoré sa dotýkajú ich cti aj dobrého mena SR. Tiež ho v otvorenom liste žiadajú o verejnú ochranu vedcov, ktorí sa v dôsledku Matovičovho vystupovania stali terčom nenávistných, agresívnych a život ohrozujúcich prejavov. TASR o tom informovala iniciatíva Veda pomáha – COVID-19.

V otvorenom liste sa pripomína, že slovenské vedkyne a vedci, doma aj v zahraničí, dobrovoľne pomáhajú pri riešení výziev, ktoré koronakríza priniesla. Robia tak aj napriek tomu, že veda a výskum nie sú na Slovensku financované rovnako štedro ako vo väčšine krajín EÚ.

„Preto je pre nás absolútne neprijateľné, ak ktorýkoľvek člen vlády nielenže spochybňuje prácu vedcov či vedeckých inštitúcií, ale ich aj bezdôvodne uráža, útočí na nich a osočuje ich,“ konštatujú vedci.

Poukazujú na to, že slovenskí vedci postupovali vždy profesionálne, zodpovedne, apoliticky, dodržujúc zákony a etické princípy. „Presne v tomto duchu, na základe požiadavky ministerstva zdravotníctva, pracovali aj kolegovia zo ŠÚKL a SAV na vyhodnocovaní kvality neregistrovanej vakcíny,“ doplnili.

Veria, že premiér pomôžete aj naďalej udržať úspešnú spoluprácu štátnej správy a vedeckej komunity.

Delikátnosť rozdelenia kompetencií

Pripomenuli, že na celom svete je zvykom, že rokovania o zdravotnej stránke pandémie sa vedú doma aj v zahraničí za prítomnosti zástupcov na to kompetentných rezortov. „Rozumieme delikátnosti deľby kompetencií, ale uvítali by sme, keby ste sa svojou autoritou zasadili o všeobecné akceptovanie novej situácie a nového rozdelenia úloh vo vláde,“ doplnili vedci.

Žiadajú tiež, aby Heger z pozície predsedu vlády urobil všetko pre dodržiavanie pravidiel pri presadzovaní opatrení na zvládnutie pandémie a zabezpečení ich kontroly.

List svojím podpisom podporili matematik Richard Kollár, biochemik Pavol Čekan, epidemiologička Alexandra Bražinová. Tiež virológ Boris Klempa, šéf lekárskych odborov Peter Visolajský, imunológ Vladimír Leksa. Ďalej riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Silvia Pastoreková či bývalá premiérka Iveta Radičová a niekdajší minister financií Ivan Mikloš.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This