Ortopedický magazín logo

Reklama

Vedci vyzývajú vládu, opozícia trvá na výmene ministra. Kritizujú celoplošné testovanie

Vedci vyzývajú vládu, opozícia trvá na výmene ministra. Spoločne kritizujú celoplošné testovanie

Foto: TASR - Martin Baumann

Iniciatíva Veda pomáha vyzýva vládu, aby bezodkladne začala uskutočňovať spoločne dohodnuté opatrenia odborníkov s jasným určením termínov a metodiky vyhodnotenia ich účinnosti. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti.

„Sme veľmi sklamaní, že hoci spoločné odporúčania odborníkov vláda schválila, doteraz reflektovala len malú časť týchto návrhov a mnohé z opatrení ani nekomunikovala verejnosti,“ skonštatovali v stanovisku. Odporúčania boli výsledkom niekoľkodňových rokovaní vedcov a odborníkov na Úrade vlády SR, ktoré sa uskutočnili koncom februára.

Predstavitelia iniciatívy zároveň odmietajú byť súčasťou pokusov o prenesenie zodpovednosti za aktuálny krízový stav. „Manažment pandémie zlyhal už vo fáze prípravy v lete 2020 a doteraz nie je optimálny,“ uviedli v stanovisku. Ako dodali, čím skôr sa podarí efektívne opatrenia aplikovať v praxi, tým je väčšia šanca, že sa skôr zlepší situácia v našich nemocniciach.

Vedci a odborníci považujú za potrebné tiež presmerovať pozornosť z celoplošného testovania na cielené testovanie v ohniskách. „Celoplošné testovanie v podobe, ako u nás prebieha, považujeme za neefektívne a za krok k zvyšovaniu mobility a pandemickej únavy obyvateľov, zdravotníkov a samospráv. Krajiny strednej Európy napriek veľkej miere testovania antigénovými testami patria medzi tie, ktorým sa v tejto fáze pandémie nedarí kontrolovať epidemickú situáciu,“ argumentovali.

Opozícia stále očakáva výmenu ministra zdravotníctva

Marek Krajčí vo svojej funkcii už rok presluhuje. Ministrom sa nikdy nemal stať, a aj keď je možné, že v najbližších dňoch vo svojej funkcii skončí, budeme si ho pamätať nie ako ministra zdravotníctva, ale ako symbol zlyhania,“ zdôraznil dnes na tlačovej konferencii opozičný poslanec Richard Raši. 

Za jeden z hlavných problémov považuje opozičný poslanec premárnené minuloročné leto. Kým prvá vlna nového koronavírusu prišla podľa neho nečakane, na druhú vlnu všetci upozorňovali. Krajčí tento čas podľa jeho tvrdení nevyužil. Hovorí, že vedci odporúčali riešiť aj ambulantný sektor, ten v nepriaznivej situácii ostal sám. Krajčí podľa neho nezabezpečil ani dostatok liekov, využívaných pri liečbe ochorenia COVID-19. Ambulantný sektor nedostal podľa Rašiho ani dostatočnú finančnú pomoc.

Opozičný poslanec šéfovi rezortu zdravotníctva vyčíta celonárodné testovanie. Raši ho považuje za jeden z najsilnejších impulzov pre šírenie pandémie na Slovensku. Zdôraznil, že antigénové testy sú prioritne určené pre príznakových pacientov, preto bola miera ich pozitivity podľa Rašiho malá. Keďže vláda podľa neho nútila testovať väčšinu občanov, zvýšila sa mobilita, čo mohlo podľa neho viesť k šíreniu nového koronavírusu. Zdôraznil, že testovanie nie je liekom, ale spôsobom diagnostiky.

Ministerstvo: Nie je na mieste robiť neuvážene personálne zmeny

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii na Rašiho tvrdenia uviedlo, že šéf rezortu od nástupu do funkcie robí všetko pre to, aby sa mu spolu s tímom podarilo ochrániť zdravie a životy ľudí a vyviesť národ z pandémie. „Aj vzhľadom na súčasnú veľmi vážnu situáciu nie je na mieste robiť neuvážené personálne zmeny, ale je potrebné sústrediť sa na podstatu veci – úspešné očkovanie, riešenie vážnej situácie v nemocniciach, povzbudenie vyčerpaných zdravotníkov, ktorých prácu si rezort nesmierne váži,“ informovala TASR hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Rezort zároveň dodal, že víta každú pridanú hodnotu a konštruktívnu pomoc, ktorá spoločne pomôže vyhrať boj o zdravie a životy s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This