Vedci našli spôsob, ako obnoviť chrupavku v kĺboch
![Vedci našli spôsob, ako obnoviť chrupavku v kĺboch](https://ortopedickymagazin.sk/wp-content/uploads/2021/03/kost-noha--1024x535.png)
Foto: Envato Elements
V posledných rokoch sa takmer 50% operácii dospelých v slovenských nemocniciach týkalo ochorení kĺbov. Operácie muskuloskeletárneho systému u nás jasne prevládajú nad inými chirurgickými zákrokmi u dospelých. Aj preto nás môže potešiť, že odborníci zo Stanford University prišli na spôsob, ako obnoviť chrupavku v kĺboch.
Práve strata kĺbovej chrupavky, ktorá absorbuje nárazy, je zodpovedná za množstvo prípadov bolesti kĺbov, ale aj artritídy. Objav amerických vedcov môže znamenať revolúciu v liečbe týchto ochorení aj u nás.
Kľúčom sú chemické signály
Spôsob vypestovania novej kĺbovej chrupavky je naozaj revolučný. Vedci zistili, že im v tom pomôžu ľahké poranenia kĺbového tkaniva (mikrofraktúry). Následne pomocou využitia chemických signálov kontrolujú rast kostrových kmeňových buniek. To všetko prebieha v čase, keď sa drobné poranenia hoja.
Ľudská chrupavka má v dospelosti prakticky nulový regeneračný potenciál, takže akonáhle dochádza k jej poraneniu, lekári majú veľmi obmedzené možnosti, ako pacientovi pomôcť. Objavenie spôsobu, ako chrupavku vypestovať nanovo je preto skvelým objavom, ktorý môže pomôcť miliónom pacientov po celom svete.
Prečo je kĺbová chrupavka dôležitá?
Kĺbová chrupavka je zložité a veľmi špecifické tkanivo, ktoré zastáva úlohu akéhosi vankúša medzi kosťami a kĺbmi. V prípade, že je chrupavka poškodená úrazom alebo chorobou, prípadne redne s pribúdajúcim vekom, kosti sa začnú trieť priamo o seba a tým spôsobia nielen bolesť, ale aj nebezpečný zápal kĺbov. Ten môže časom vyústiť do artritídy.
Mikrofraktúry nestačia
Už v minulosti vedci vedeli, že chrupavka sa dá čiastočne obnoviť tzv. mikrofraktúrami, teda malými poraneniami kosti, pri ktorých vzniká fibrokartiláza. Ide však materiál, ktorý sa podobá skôr na jazvové tkanivo, ktorému chýba elasticita chrupavky. Fibrokartiláza má zároveň tendenciu pomerne rýchlo degradovať.
Revolučný pohľad na regeneráciu
Fibrokartiláza bola až doteraz jedinou, aj keď nedostačujúcou náhradou za poranenú chrupavku. Vedci zo Stanford University sa však pri pokusoch na myšiach pozreli na proces regenerácie trochu inak a výsledkom je revolučný objav. Na začiatku bolo ich cieľom nasmerovať vývoj hojenia po mikrofraktúre, tak aby sa vzniknuté tkanivo čo najviac podobalo chrupavke.
Vedci použili silnú molekulu nazývanú aj kostný morfogenetický proteín 2 (BMP2) na zahájenie tvorby kosti po mikrofraktúre. Následne tento proces zastavili v polovici cesty tak, aby sa vzniknutá chrupavka už nepremenila na kosť.
Výsledkom procesu, ktorý pozostáva z mikrofraktúry a využitia chemických signálov je chrupavka vyrobená z rovnakého druhu buniek ako prírodná chrupavka a zároveň s porovnateľnými mechanickými vlastnosťami.
Ďalším štádiom výskumu je túto techniku vyskúšať na väčších zvieratách. Ak sa metóda osvedčí, budú nasledovať klinické štúdie na ľuďoch, ktorí trpia artritídou v prstoch na rukách, či nohách.
Už teraz však táto metóda prináša obrovskú nádej pacientom s poruchami muskuloskeletárneho systému.
Redakcia
Zdroj: medicalxpress.com, nczi.sk
Foto: Envato Elements