Ortopedický magazín logo

Reklama

Variant omikron potvrdili už v 89 krajinách. V Londýne vyhlásili stav mimoriadnej udalosti

Variant omikron potvrdili už v 89 krajinách. V Londýne vyhlásili stav mimoriadnej udalosti

Londýn - Ľudia čakajú na očkovanie na štadióne Stamford Bridge, ktorý je domovským stánkom futbalového klubu Chelsea Londýn, 18. decembra 2021 v Londýne. Foto: TASR, AP Photo - Frank Augstein

Koronavírusový variant omikron zaznamenali už v 89 krajinách sveta a počet prípadov sa v oblastiach s komunitným šírením zdvojnásobuje každé 1,5 až 3 dni, uviedla  Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra Reuters. Starosta Londýna Sadiq Khan vyhlásil v sobotu v britskom hlavnom meste stav mimoriadnej udalosti (major incident).

V Londýne bolo za posledných sedem dní potvrdených viac ako 65.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín to bolo 26.418 prípadov, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie.

Podľa AFP je „major incident“ definovaný ako udalosť s celým radom vážnych následkov, ktorá si vyžaduje implementáciu špeciálnych opatrení a je zameraná na pomoc úradom, aby sa navzájom podporovali pri znižovaní prerušenia služieb v meste.

Khan vyhlásil stav mimoriadnej udalosti aj 8. januára, počas predchádzajúcej vlny vírusu. O mesiac neskôr ho vtedy zrušil, pretože počet prípadov klesol. „Nárast prípadov variantu omikron v našom hlavnom meste je veľmi znepokojujúci, takže opäť z dôvodu hrozby COVID-19 vyhlasujeme pre naše mesto stav mimoriadnej udalosti,“ oznámil Khan

„Je správne, že kľúčové agentúry v Londýne úzko spolupracujú, aby minimalizovali vplyv na naše mesto, a pomáhajú pri ochrane životne dôležitého programu očkovania,“ doplnil starosta.

Británia zaznamenala rekordný počet prípadov už tretí deň po sebe, čo si vyžiadalo zavedenie nových opatrení, dodala AFP.

Variant omikron potvrdili už v 89 krajinách

Koronavírusový variant omikron zaznamenali už v 89 krajinách sveta. Počet prípadov sa v oblastiach s komunitným šírením zdvojnásobuje každé 1,5 až 3 dni, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra Reuters.

Omikron sa rýchlo šíri aj v krajinách s vysokou úrovňou imunity obyvateľstva. Podľa WHO však stále nie je jasné, či je to spôsobené schopnosťou vírusu imunitu obísť, jeho inherentnou zvýšenou nákazlivosťou alebo kombináciou oboch.

„O klinickej závažnosti omikronu stále existujú len obmedzené údaje,“ uviedla WHO s tým, že na pochopenie toho, aký závažný má profil a ako jeho závažnosť ovplyvňuje očkovanie a už existujúcu imunitu, je potrebných viac údajov. Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z Juhoafrickej republiky (JAR). V sobotu nový koronavírusový variant potvrdili už aj na Ukrajine i v Egypte.

Zdroj: TASR, Reuters, AFP

Foto: TASR, AP Photo – Frank Augstein

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This