Ortopedický magazín logo

Reklama

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice robia röntgen chrbtice ortopedickým digitálnym panelom

röntgen chrbtice ortopedickým digitálnym panelom

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice röntgenujú chrbticu ortopedickým digitálnym panelom (na snímke). Foto: TASR - UNLP Košice

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice robia röntgen chrbtice ortopedickým digitálnym panelom. Ten dokáže nasnímať pacienta s rozsahom až 124 centimetrov. Ide o jediný dlhý detektor používaný v rádiodiagnostike na Slovensku. K technickému vybaveniu nemocnice majú tento rok pribudnúť štyri nové röntgeny a magnetická rezonancia.

„Kým bežný röntgen dokáže zobraziť napríklad celú chrbticu na viacerých snímkach, tento typ FLAT panelu, alebo ak chcete dlhý detektor, ju dokáže zachytiť jediným záberom na jednej celistvej snímke,“ vysvetlila primárka oddelenia rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Henrieta Blašková.

Prídavné zariadenie k digitálnemu röntgenovému prístroju eliminuje riziko opakovania snímkovania, čím zároveň zvyšuje presnosť celého vyšetrenia.

Podľa komunikačnej špecialistky UNLP Ladislavy Šustovej je dlhý detektor prínosom najmä pri diagnostike pacientov po úraze, detí s vývojovými chybami chrbtice, dolných aj horných končatín, ako aj pri získaných ortopedických poruchách.

„Vďaka celistvej RTG snímke dlhšej časti tela dokážeme veľmi detailne a presne rozlíšiť poúrazové deformity vrátane skrátenia končatín, napríklad po zlomeninách. Takáto analýza umožňuje presnejšie plánovanie rekonštrukčných operačných výkonov,“ konkretizoval Peter Cibur z kliniky úrazovej chirurgie.

Nové zariadenie má zároveň skrátiť čas samotnej diagnostiky. Pacienti s vývinovými anomáliami chrbtice museli až dosiaľ cestovať na toto vyšetrenie do iných regiónov Slovenska, kde bola možnosť röntgenovať vo väčšom rozsahu, ako je bežné.

Nový panel začali na oddelení rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód v areáli na Rastislavovej ulici využívať už vlani v septembri, vzhľadom na covidový režim v tomto areáli je naplno v prevádzke len krátko.

Počas leta by mali v oboch areáloch UNLP Košice pribudnúť po dva nové röntgeny. Nemocnica zároveň do konca roka pripraví aj pracovisko pre novú magnetickú rezonanciu. Bude umiestnená na Rastislavovej v budove nového urgentného príjmu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – UNLP Košice

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This