Ortopedický magazín logo

Reklama

V týchto častiach Čiech sa pravdepodobne šíria nové, agresívnejšie varianty koronavírusu

nové agresívnejšie varianty koronavírusu
Denné prírastky v počte nakazených koronavírusom v Česku klesajú na čísla porovnateľné s vlaňajším septembrom. Hygienici sú ale ešte opatrní. Núti ich k tomu situácia v okrese Česká Lípa a v mestách Šumperk a Český Krumlov. V týchto častiach Čiech sa veľmi pravdepodobne šíria nové, agresívnejšie varianty koronavírusu vrátane indického. Informoval o tom portál Novinky.cz.
      
Na týchto miestach pribudlo za posledný týždeň okolo 100 infikovaných na 100.000 obyvateľov, kým v celorepublikovom priemere je to 37.
Podľa podozrenia odborníkov sa v obci Polevsko v okrese Česká Lípa v Libereckom kraji rozšíril indický variant koronavírusu. Ten sa mohutne šíri aj v preočkovanej Británii a niektoré štáty vrátane susedného Rakúska pre obavy zo zavlečenie tohto variantu zakázali priame lety a návštevy turistov z Británie.
 
Jasnú odpoveď dá české Národné referenčné laboratórium (NRL), ktoré sekvenuje vzorky, približne o sedem až desať dní. Jeho úlohou je nachádzať úplne nové varianty a upozorňovať na ne pracoviská v prvej línii.
 
Krajská nemocnica Liberec urobila predtým diskriminačné PCR testy, teda vyšetrenie, ktoré ukáže, či ide o prevládajúci britský variant alebo či je diagnostikovaná iná známa mutácia. Zo 66 pozitívnych vzoriek sa zatiaľ pri 25 vzorkách ukázalo, že nejde o britský variant. Preto materiál zaslali do spomínaného Národného referenčného centra.
 
Vzhľadom na to, že koronavírus sa bleskovo rozšíril po návrate niektorých nakazených ľudí z dovolenky v Egypte, je podozrenie aj na juhoafrický variant. V rovnako zlej situácii je Šumperk a po ňom nasleduje Český Krumlov.
 
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This