Ortopedický magazín logo

Reklama

V Rumunsku protestovali proti vláde, očkovaniu a vládnym opatreniam pre nezaočkovaných ľudí

V Rumunsku protestovali proti vláde, očkovaniu a vládnym opatreniam pre nezaočkovaných ľudí

Demonštranti mávajú národnými zástavami počas protivládneho protestu ako aj proti očkovaniu a vládnym opatreniam pre nezaočkovaných ľudí v Bukurešti 2. októbra 2021. Niekoľko tisícok ľudí vyzvalo rumunskú vládu na odstúpenie. FOTO: TASR/AP

Tisíce ľudí protestovali v sobotu v rumunskej metropole Bukurešť proti novým opatreniam pre nezaočkovaných, ktoré plánujú tamojšie úrady zaviesť s cieľom zastaviť prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom. Agentúra AP odhadla účasť na 5000 demonštrantov, miestne média však uvádzali až 15.000.

Demonštranti zablokovali dopravu v centre hlavného mesta, pričom skandovali heslá proti údajným snahám úradov o obmedzovanie slobody. Vyžadovanie covidpasov pritom prirovnávali k zavádzaniu diktatúry. Podľa AP bolo medzi demonštrantmi mnoho stúpencov krajne pravicových skupín.

Medzi organizátormi protestov bola aj nacionalistická  Aliancia pre jednotu Rumunov (AUR). Tá spoločne s ďalšími opozičnými stranami dúfa, že sa jej podarí zvrhnúť súčasnú centristickú vládu hlasovaním o nedôvere, ktoré je v parlamente naplánované na 5. októbra.

Rumunsko v týchto dňoch zažíva prudký nárast denných prírastkov nakazených. Ešte pred mesiacom pribúdalo v tejto členskej krajine EÚ s približne 19 miliónmi obyvateľov denne len približne 1000 nakazených. V sobotu však tamojšie úrady hlásili prírastok 12.590 nakazených. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

Takýto nárast nakazených vytvára už takmer neúnosný tlak na rumunské nemocnice, ktorých jednotky intenzívnej starostlivosti sa na celoštátnej úrovni blížia k maximálnemu vyťaženiu.

Rumunské úrady informovali, že prísnejšie epidemiologické opatrenia budú v jednotlivých oblastiach zavedené v prípade, že miera infekčnosti za 14 dní tam presiahne 6 nakazených na 1000 obyvateľov. V Bukurešti sa v sobotu tento ukazovateľ vyšplhal na číslo 8,2 nakazených pripadajúcich na 1000 obyvateľov.

Prísnejšie opatrenia, ktoré majú vstúpiť do platnosti v nedeľu, zahŕňajú obmedzenia vstupov do miest ako reštaurácie, posiľňovne, kiná či divadlá. Ľudia sa pri ich návšteve budú musieť preukazovať potvrdením o tom, že sú úplne zaočkovaní alebo ochorenie COVID-19 už prekonali, približuje agentúra Reuters.

V Rumunsku sa dosiaľ dala oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu zaočkovať len niečo vyše tretina dospelej populácie. Táto krajina má v rámci EÚ druhú najnižšiu zaočkovanosť, pričom horšie je na tom už len Bulharsko. Za slabú úroveň vakcinácie v Rumunsku môžu dezinformačné kampane, ako aj nedôvera mnohých občanov k štátnym inštitúciám, píše Reuters.

Pre nezaočkovaných boli zavedené tzv. víkendové zákazy vychádzania, pričom vláda plánuje zaviesť povinnosť očkovania pre zdravotníkov. Na verejných priestranstvách v mestách, kde je incidencia vyššia ako 6 nakazených na 1000 obyvateľov, platí tiež povinné nosenie rúšok.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This