Ortopedický magazín logo

Reklama

V roku 2020 nebol na Slovensku zaznamenaný ani jeden prípad hepatitídy typu D

V roku 2020 nebol na Slovensku zaznamenaný ani jeden prípad hepatitídy typu D

V roku 2020 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nezaznamenal žiadny prípad akútnej hepatitídy typu D. Rovnako taký prípad zatiaľ neeviduje ani v tomto roku. Proti ochoreniu sa dá nepriamo chrániť očkovaním, ktoré je určené ako vakcinácia proti žltačke typu B, pripomenul ÚVZ.

„V našich podmienkach sa ochorenie vyskytuje zriedkavo,“ spresnil ÚVZ. Často sa vyskytuje ako koinfencia a zhoršuje priebeh vírusovej hepatitídy B.

Hepatitída je zápalové ochorenie pečene, ktoré spôsobuje poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek. ÚVZ dodáva, že podľa príčiny ochorenia existuje niekoľko druhov hepatitíd, pričom najčastejším pôvodcom hepatitídy sú hepatotropné vírusy napádajúce pečeň.

Pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sa sústredí podľa ÚVZ najmä na hepatitídu typu B a hepatitídu C, ktoré bez liečby prechádzajú do chronickej hepatitídy, spôsobujú vážne zdravotné problémy, cirhózu či rakovinu pečene.

„V súvislosti s hepatitídou na svete zomrie jeden človek každých 30 sekúnd,“ uviedol ÚVZ.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This