Ortopedický magazín logo

Reklama

V minulom roku zdravotné poisťovne schválili takmer 140 mil. pomôcok za vyše 190 mil. eur

V minulom roku zdravotné poisťovne schválili takmer 140 mil. pomôcok za vyše 190 mil. eur

Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdravotné poisťovne (ZP) vlani schválili takmer 140 miliónov zdravotníckych pomôcok za viac ako 190 miliónov eur. Najčastejšie išlo o zdravotnícke pomôcky pre poistencov trpiacich inkontinenciou. Medzi najnákladnejšie patrili individuálne vyhotovované ortopedicko-protetické pomôcky.

VšZP

V minulom roku štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradila takmer 100 miliónov rôznych zdravotníckych pomôcok. Ich cena presiahla 132 miliónov eur.

„Najdrahšou individuálne zhotovovanou zdravotníckou pomôckou u detí do 18 rokov, ktorú VšZP zaplatila, bola myoelektrická protéza predlaktia s pracovným násadcom za takmer 28.000 eur,“ uviedol jej hovorca Matej Neumann. Špeciálna bionická protéza, ktorá stojí viac ako 50.000 eur, bola v roku 2020 uhradená štyrom poistencom VšZP.

ZP Dôvera

ZP Dôvera pre TASR uviedla, že v minulom roku to bolo viac ako 29 miliónov zdravotníckych pomôcok v sume 46 miliónov eur. Najčastejšie uhrádzali špeciálne ortopedické individuálne vložky, ďalej testovacie prúžky na meranie hladiny glukózy v krvi a nesterilné hydrofilné gázové kompresy.

Podľa nákladov išlo najčastejšie o jednoduchú individuálnu ortopedickú obuv, inzulínovú pumpu a špeciálne individuálne ortopedické vložky.

Na otázku, aká bola najdrahšie individuálne zhotovená zdravotnícka pomôcka pre deti do 18 rokov, PR špecialista súkromnej zdravotnej poisťovne Matej Štepianský uviedol, že išlo o špeciálnu protézu hornej končatiny v sume 15.000 eur.
Štepianský doplnil, že predpis individuálnych zdravotníckych pomôcok sa riadi indikačnými obmedzeniami pre danú kategóriu pomôcok. Výdaj, zhotovovanie, úprava a oprava zdravotníckych pomôcok na mieru je poskytovaná výdajňami ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok podľa podmienok, ktoré sú stanovené v zmluve o poskytovaní lekárenskej starostlivosti.

ZP Union

Union ZP vlani schválila 6,9 milióna pomôcok za 12,3 milióna eur, priblížila jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Najdrahšou individuálne zhotovenou pomôckou u detí do 18 rokov bola myoelektrická protéza predlaktia s vonkajším zdrojom energie za viac ako 17.000 eur. „Jednému poistencovi sme hradili sme aj špeciálnu bionickú protézu v hodnote viac ako 50.000 eur,“ doplnila.

Súkromná ZP poskytuje poistencom zdravotnícke pomôcky v súlade legislatívou. Zároveň pre svojich poistencov zaobstaráva zdravotnícke pomôcky priamo od ich výrobcov. Tie sú majetkom ZP a sú prenechané poistencom do užívania na základe zmluvy o výpožičke zdravotníckej pomôcky. Ak poistenec zapožičanú zdravotnícku pomôcku už nepotrebuje, vráti ju poisťovni.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This