Ortopedický magazín logo

Reklama

V Košickom kraji je nedostatok lekárov, chýba najmenej 40 všeobecných lekárov pre dospelých

V Košickom kraji je nedostatok lekárov

V Košickom kraji chýba najmenej 40 všeobecných lekárov pre dospelých, približne 20 pediatrov, ako aj ďalších špecialistov. Nedostatok lekárov by mohol pomôcť riešiť motivačný program zameraný na mladých lekárov. Na piatkovom spoločnom rokovaní v Košiciach hovorili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

Rastislav Trnka upozornil, že priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých sa v Košickom kraji pohybuje na úrovni 57 rokov. Priemerný vek pediatrov je 59 rokov. Najväčší nedostatok lekárov evidujú v periférnych oblastiach okresov Košice-okolie, Rožňava, Gelnica či Spišská Nová Ves. Absentujú tiež ambulancie v pediatrických odboroch, ambulancie klinickej onkológie, ale aj ambulancie fyziatrie, balneológie a rehabilitácie, ambulancie invazívnej nevaskulárnej rádiológie a nedostatok je aj endokrinologických, pľúcnych či ORL ambulancií.

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa problém chýbajúcich kapacít týka najmä dlhodobej a následnej zdravotnej starostlivosti, napríklad neurologického či rehabilitačného charakteru. Pripomenul, že ide o celoslovenský problém.

Zdôraznil, že riešenie nedostatku zdravotníckeho personálu je dlhodobou záležitosťou. Lekárom nechcú priamo poskytovať finančné dotácie, ale skôr im uľahčiť poskytovanie zdravotnej starostlivosť na danom mieste.

„Motivácia by mala spočívať v uľahčení vstupu na trh pre mladých lekárov, napríklad pri vybavení povolenia na prevádzku zdravotníckeho zariadenia, pomoci pri materiálnom vybavení ambulancie či prenájme priestorov ambulancie,“ uviedol Lengvarský.

Ako Trnka spresnil, zadefinovali tri skupiny, na ktoré chcú hľadať vhodné motivačné nástroje.

„Systém by sa mal zameriavať hlavne na slovenských lekárov, ktorí pracujú v zahraničí, alebo Slovákov, ktorí vyštudovali v zahraničí a zostali tam pracovať. Treťou skupinou, ktorou môžeme zvýšiť počet lekárov, sú Ukrajinci,“ povedal.

Zlepšiť situáciu by podľa KSK mohla aj zmena súčasného rezidentského programu. Podrobnosti týkajúce sa motivácie lekárov majú byť predmetom ďalších rokovaní.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This