Ortopedický magazín logo

Reklama

V Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov

V Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov

Niekoľko tisíc zdravotníkov a ich podporovatelia žiadajú zvýšenie platov a lepšie pracovné podmienky počas protestu v Budapešti v sobotu 31. júla 2021. Foto: TASR/AP

Spravodajský server 444.hu informuje, že v Budapešti protestovali tisíce zdravotníkov. Niekoľko tisíc maďarských zdravotníkov protestovalo v sobotu na budapeštianskom Námestí hrdinov proti postoju vlády premiéra Viktora Orbána k pracovníkom rezortu zdravotníctva a požadovalo zrušenie v marci zavedeného štatútu pracovníka zdravotnej služby. 

Zdravotníkom pracujúcim v štátnych zdravotných zariadeniach vláda 2. marca zmenila dovtedajší štatút zamestnanca verejnej služby na štatút pracovníka zdravotnej služby. Príslušnú zmluvu, ktorá obsahuje okrem iného aj nevýhodnejšie odmeňovanie nadčasov, následne z vyše 110.000 zdravotníkov nepodpísalo takmer 4000 nespokojných. Tí tak z rezortu odišli v najťažšom období tretej vlny pandémie koronavírusu.

Podľa predsedu Maďarskej komory zdravotníckych pracovníkov (MESZK) Zoltána Balogha vláda marcovým zákonom podrazila zdravotníkov. „Počas prípravy právnej normy kabinet nezohľadnil postoje komory, neprijal jej návrhy a návrh zákona nekonzultoval,“  vytýkal Balogh, podľa ktorého zákon o štatúte zdravotníkov obsahuje mnohé rozpory a je nespravodlivý.

Predseda MESZK pripomenul, že odchod zdravotníkov, ktorí nesúhlasili s novým štatútom, bol obrovskou stratou z hľadiska zdravotníctva v ťažkom období pandémie.

Zdravotníci okrem zrušenia terajšieho štatútu žiadali od 1. septembra 30-percentné zvýšenie miezd, novú mzdovú tabuľku zdravotníckych pracovníkov zosúladenú s pomermi lekárskej mzdovej tabuľky či zriadenie systému rizikových príplatkov pre všetky oblasti starostlivosti o pacientov. Protestné zhromaždenie, na ktoré prišlo aj niekoľko opozičných politikov, podporili viaceré zdravotnícke a občianske organizácie i päť odborárskych konfederácií. Účastníkom demonštrácie prečítali listy ministra vnútra Sándora Pintéra a šéfa rezortu ľudských zdrojov Miklósa Káslera zodpovedného aj za zdravotníctvo. Oboch ministrov pozvali, tí však napísali iba list. Pri ich čítaní dav pískal a vykrikoval, pričom požadoval odstúpenie Káslera.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This