Ortopedický magazín logo

Reklama

V Afganistane sa s podporou Talibanu začala očkovacia kampaň proti detskej obrne

V Afganistane sa s podporou Talibanu začala očkovacia kampaň proti detskej obrne

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Detský fond OSN (UNICEF) začali v pondelok v Afganistane s očkovaním proti detskej obrne. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že za ostatné tri roky ide o prvú celoštátnu vakcinačnú kampaň zameranú na potlačenie tejto infekčnej choroby.

Šéf vakcinačného programu spadajúceho pod afganské ministerstvo zdravotníctva povedal, že očkovanie sa v pondelok začalo vo viacerých častiach krajiny. Dodal však, že kampaň už narazila aj na viaceré problémy. V odľahlejších oblastiach podľa jeho slov potrebujú zdravotnícke tímy ešte školenie, a preto sa kampaň najskôr začne na miestach ako napríklad Kábul.

Kampaň, ktorej cieľ je zaočkovať vyše tri milióny detí, podporilo hnutie Taliban. V dôsledku toho sa tímy zdravotníkov dostanú aj k deťom v dosiaľ neprístupných oblastiach, približuje WHO.

„Naliehavosť, s akou chce vedenie Talibanu umožniť pokračovanie očkovacej kampane proti detskej obrne,“ dokazuje podľa regionálneho riaditeľa WHO pre východné Stredomorie Ahmeda Al Mandhariho „záväzok tohto hnutia voči zdravotníctvu i voči obnoveniu vakcinácií“, ktoré sú nevyhnutné na zabránenie prepuknutia ďalších chorôb v tejto krajine.

Detská obrna je nevyliečiteľná choroba, ktorá môže viesť až k úmrtiu. Táto nákazlivá choroba postihuje najmä deti do piatich rokov. Nedá sa liečiť, ale dá sa jej predísť očkovaním. Aktuálne sa  vyskytuje len v Afganistane a susednom Pakistane. Podľa údajov WHO sa v Afganistane vyskytol od začiatku roka do augusta, keď došlo k pádu Západom podporovanej vlády, len jeden prípad detskej obrny, pričom vlani to bolo až 56 prípadov. Reuters pripomína, že dokým sa túto chorobu nepodarí úplne vykynožiť, ostáva stále hrozbou. Podľa odborníkov obzvlášť v oblastiach so slabým zdravotníctvom, kde je väčšie riziko šírenia.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This