Ortopedický magazín logo

Reklama

ÚVZ: Na Slovensku naďalej dominuje britský variant, potvrdili ho v 97,3 % vzoriek

Na Slovensku dominuje britský variant pandemického vírusu.

Foto: Envato Elements

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominuje britský variant pandemického vírusu. Potvrdili ho v 97,3 percenta z 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek v rámci štvrtého kola celoštátneho prieskumu rozšírenia variantov pandemického vírusu na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Na Slovensku už podľaho pandémii viac ako  9 000 ľudí.

„Laboratórne bol britský variant potvrdený v 97,3 percenta (1704 vzoriek) z počtu 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant bol potvrdený v 0,9 percenta (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5 percenta (deväť vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo celkovo 1,3 percenta, teda 23 vzoriek,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Klinické vzorky sa vyšetrovali RT-PCR metódou, ktoré rovnakou diagnostikou vyšli pozitívne 17. marca 2021. „Vzorky bez bližšieho určenia variantu a vzorky s juhoafrickou mutáciou budú ešte podrobené sekvenovaniu,“ dodal hlavný hygienik SR.

Hygienici prosia ľudí, aby napriek pandemickej únave naďalej dodržiavali celoplošne nastavené protiepidemické opatrenia. Ich rešpektovanie zohráva významnú úlohu v ochrane verejného zdravia. „Sú nastavené tak, aby spomaľovali šírenie pandemického vírusu a jeho variantov v populácii a tak, aby sa znižovalo riziko zánosu ďalších mutácií na naše územie,“ vysvetlila hovorkyňa.
Za rovnako dôležité považujú chrániť sa na individuálnej úrovni, teda minimalizovaním kontaktov, správnym nosením respirátora a rúška, dodržiavaním hygieny rúk a očkovaním.

Počet úmrtí sa včera zvýšil o 66

Prostredníctvom 5896 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (20.3.) na Slovensku 925 nových prípadov ochorenia COVID-19. Pribudlo tiež 2366 pozitívne testovaných antigénovými testami.

Celkový počet nakazených mužov je 166.197 a žien 182.672.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3452 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3289 ľudí. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 373 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 vzrástol o 66 prípadov. Celkový počet úmrtí „na ochorenie COVID-19“ je 9044 a celkový počet úmrtí „s ochorením COVID-19“ je 1710.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This