Ortopedický magazín logo

Reklama

Úspešné vyhľadávanie protetických a ortotických štúdií si vyžaduje správne kľúčové slovo

ako na vyhľadávanie protetických a ortotických štúdií
Najdôležitejším krokom pri vyhľadávaní vedeckých poznatkov v odborných medicínskych časopisoch je zadanie vhodného kľúčového slova. To platí aj pri vyhľadávaní protetických a ortotických štúdií a výskumov v elektronických databázach.
Skupina vedcov z Muskuloskeletárneho výskumného centra Univerzity zdravotníckych vied v iránskom Isfahane sa preto nedávno zamerala na posúdenie relevantnosti výsledkov vyhľadávania takýchto štúdií s použitím anglického výrazu “brace”.  Ten sa v angličtine používa obvykle ako synonymum výrazu “korzet”, napríklad v spojení “scoliotic brace” (čiže skoliozický korzet). Môže však byť použitý vo význame všeobecne označujúcom “ortézu” – knee brace (kolenná ortéza), ankle brace (členková ortéza), ale aj krčného goliera (teda ortézy krčnej chrbtice) v spojení “neck brace”.
Iránski vedci pri analýze výsledkov vyhľadávania pomocou výrazu “brace” v elektronických databázach Scopus a Web of Science zistili, že výraz “brace” bol široko používaný v rôznych z hľadiska ortotiky úplne irelevantných štúdiách. Citlivosť vyhľadávania a relevantnosť výsledkov zahraničných štúdií však podľa ich záverov možno zvýšiť zadaním výrazu “brace” v kombinácii so synonymami, ako sú ortéza alebo korzet, ako aj spresnením vyhľadávania, napríklad “brace human studies”. Svoje odporúčania zverejnili v júlovom čísle časopisu Journal of Prosthetics and Orthotics.
Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This