Ortopedický magazín logo

Reklama

Úrady verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor na povolených kúpaliskách

Úrady verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor na povolených kúpaliskách

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) počas kúpacej sezóny vykonávajú štátny zdravotný dozor na povolených kúpaliskách. Vzorky vôd odoberali aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Pre TASR to uviedla Zuzana Matkovská z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Okrem toho úrady povolili k štvrtku (8. 7.) prevádzku ďalších umelých a prírodných kúpalísk. 

Na základe odberov vzoriek bola vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na ôsmich prírodných kúpaliskách.

„Na Vinianskom jazere sa neodporúča kúpanie a vodné športy pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom, na základe nevyhovujúcich výsledkov vody na kúpanie z dôvodu zvýšeného počtu cyanobaktérií,“ spresnila Matkovská.

Voda nevyhovuje hygienickým požiadavkám na prírodných vodných plochách Tona Šurany, rekreačná oblasť Gazarka Šaštín – Stráže, vodná nádrž Brezová pod Bradlom a na všetkých troch odberných miestach vodnej nádrže Ružín v okrese Gelnica.

Na základe odberov vzoriek vôd na kúpanie bola podľa Matkovskej zistená zvýšená farba v Plaveckom Štvrtku a Malých Levároch. Znížená priehľadnosť vody na vodnom diele Kráľová, Kaskády a na Šintavských baniach. Zvýšený celkový fosfor a dusík eviduje ÚVZ na Laborci Humenné a zvýšenú farbu na Lipovine – Bátovce.

„Zvýšená farba, zvýšený celkový fosfor a dusík patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov,“ vysvetlila Matkovská.

Počas kúpacej sezóny 2021 však nebude na kúpanie využívaná vodná nádrž Ružiná z dôvodu rekonštrukcie. Mimo prevádzky bude aj vodná nádrž Opatová v Trenčíne.

Kontroly na kúpaliskách

RÚVZ tiež vykonali viaceré kontroly na kúpaliskách, ktoré sú v prevádzke. Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov napríklad v plaveckom bazéne vo Wellness Santovka, plaveckom aj neplaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Chalmová, vonkajšom neplaveckom bazéne vo Wellness centre Patince, oddychovom bazéne na letnom kúpalisku Stropkov, bazéne pre deti v Thermalparku Nitrava.

„Na kúpaliskách boli nariadené opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody,“ dodala Matkovská.

Povolenie na prevádzku malo k štvrtku (8. 7.) 151 umelých kúpalísk a 511 bazénov. Od 30. júna 2021 je prerušená prevádzka krytej plavárne v Spišskej Novej Vsi z dôvodu rekonštrukcie kúpaliska.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This