Ortopedický magazín logo

Reklama

UNICEF: Pandémia zastavila rozvoj celej generácie detí 

Pandémia spomalila vývoj celej generácie detí

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pandémia koronavírusu ohrozuje celú generáciu detí, pretože zastavila ich rozvoj, varoval vo štvrtok Detský fond OSN (UNICEF). Školy pre viac ako 168 miliónov školákov po celom svete boli zatvorené takmer celý rok.

Zatvorené školy, narastajúca chudoba, nútené manželstvá a depresia – po roku pandémie všetky ukazovatele, ktorými sa meria rozvoj detí a mladistvých, naznačujú regres. Je to predzvesť, že pandémia zanechá dlhodobé stopy na celej generácii, píše tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na UNICEF.

„Počet detí, ktoré sú hladné, izolované, týrané, zneužívané, úzkostné, žijúce v chudobe a donútené k manželstvu, rastie,“ uviedla výkonná riaditeľka UNICEF-u Henrietta Foreová vo vyhlásení. Vydala ho presne rok po tom, čo Svetová zdravotnícka organizácia (OSN) označila ochorenie COVID-19 za pandémiu.

„Ich prístup k vzdelávaniu, socializácia a základné služby, vrátane zdravia, výživy a ochrany, sa zhoršili. Náznaky, že deti si ponesú jazvy po pandémii ešte roky, sú celkom zreteľné,“ napísala Foreová. Apelovala, aby sa deti stali stredobodom úsilia o „zotavenie“ z pandémie.

unicef deti
Zdroj: UNICEF/Sokol

Symbolická pandemická učebňa

UNICEF pred sídlom OSN v New Yorku inštaloval tzv. pandemickú učebňu. Každá zo 168 lavíc predstavuje milión detí, ktoré žijú v krajinách, kde sú školy zatvorené väčšinu uplynulého roka. Inštalácia je symbolickým apelom na vlády, aby pri svojom rozhodovaní uprednostňovali znovuotvorenie škôl. Deti musia byť na v centre nášho záujmu, aby z nich táto pandémia nespravila stratenú generáciu. 

Unicef upozorňuje na alarmujúce dopady pandémie:

1 z 3 školákov nemá prístup vyučovaniu na diaľku.

Školy pre viac ako 168 miliónov školákov po celom svete boli zatvorené takmer celý rok.

K marcu 2021, tvorili 13% zo 71 miliónov infikovaných koronavírusom deti a dospievajúci do 20 rokov.

V rozvojových krajinách sa očakáva nárast detskej chudoby asi o 15%. Predpokladá sa, že 140 miliónov detí v týchto krajinách už žije pod hranicou chudoby.

Minimálne 1 zo 7 detí a mladých ľudí má v dôsledku neprirodzenej izolácie pocity úzkosti a trpia depresiami.

Do novembra 2020 pribudlo navyše 6 – 7 miliónov detí do 5-tich rokov, ktoré hladujú alebo trpia podvýživou.

Do novembra 2020 viac ako 94 miliónov ľudí prišlo o možnosť očkovania, keďže očkovanie proti osýpkam bolo pozastavené v 26 krajinách.

Redakcia, Zdroj: TASR/AFP, Unicef

Foto: ilustračné/Envato Elements, Unicef/Sokol

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This