Ortopedický magazín logo

Reklama

Umelá inteligencia vyhodnocuje zlomeniny

umelá inteligencia na presnejšie odhaľovanie zlomeniny

Väčšina z nás má skúsenosť s návštevou pohotovosti so zraneniami, akým sú zlomeniny. Vyšetrenie a diagnostikovanie takéhoto poranenia môže byť v mnohých prípadoch zdĺhavé, pretože špecializovaný lekár musí často skontrolovať a vyhodnotiť viac röntgenových snímok. V dnešnej digitalizovanej dobe však bola vyvinutá umelá inteligencia, ktorá dokáže čakanie badateľne zredukovať. 

Portál Science Daily prináša informácie o najnovšej umelej inteligencii, ktorá dokáže rozoznať a zvýrazniť miesta, kde sa môže nachádzať fraktúra, a tak pomôcť urýchliť proces diagnostikovania. Chybovosť v diagnostike fraktúr na základe ľudského faktora je približne 24 %. Najvýraznejšie odchýlky v meraní sa dejú medzi treťou a piatou hodinou rannou najmä pre únavu. AI BoneView, umelá inteligencia, bola naprogramovaná na základe mnohých röntgenov končatín, panvy, trupu, driekovej chrbtice a hrudného koša.

Umelá inteligencia na odhaľovanie zlomeniny

Špičkoví rádiológovia a ortopédi porovnávali úspešnosť a správnosť interpretácií röntgenových snímok z reálnych prípadov s a bez pomoci umelej inteligencie so zlatým štandardom a zistili, že pomocou umelej inteligencie sa okrem ušetreného času zvyšuje aj presnosť meraní o 29 %, a citlivosť čítania týchto snímok je o 16 % presnejšia. Pri viac ako jednej zlomenine sa zvyšuje presnosť diagnostiky až o 30 %.

Ali Guermazi, MD, PhD, vedúci rádiológie v VA Boston Healthcare System a profesor rádiológie a medicíny na Boston University School of Medicine (BUSM) verí, že umelá inteligencia na rádiologické účely dokáže nielen uľahčiť proces diagnostikovania zlomenín, ale aj urýchliť a tak spríjemniť zážitok pacientov z poskytovaných služieb najmä v prípade pohotovostných služieb. Takáto modernizácia dokáže urýchliť a spresniť mnoho procesov a zefektívniť lekárstvo na rôznych úrovniach.

Redakcia

zdroj: Science Daily

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This