Ortopedický magazín logo

Reklama

Účastníci klinického skúšania vakcíny EpiVacCorona sa domnievajú, že vakcína nie je taká účinná

Účastníci klinického skúšania vakcíny EpiVacCorona sa domnievajú, že vakcína nie je taká účinná

Foto: ilustračné, Envato Elements

Dobrovoľníci z klinického skúšania vakcíny EpiVacCorona, ktorá bola vyvinutá v Rusku, požiadali ruské ministerstvo zdravotníctva o preverenie skutočnej účinnosti tohto preparátu.Vo svojom liste adresovanom ministerstvu dobrovoľníci uvádzajú, že majú dôvod domnievať sa, že vakcína nie je taká účinná, ako tvrdia jej vývojári, informovala v utorok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Podľa Echa účastníci klinických štúdií vlastným prieskumom zistili, že významná časť zaočkovaných si nevytvára protilátky.
Vedúci tímu dobrovoľných „výskumníkov“ Andrej Krinickij vysvetlil, že zaočkovaní si začali kontrolovať tvorbu a koncentráciu protilátok pomocou testu odporúčaného Federálnym úradom pre kontrolu práv a zdravia spotrebiteľa (Rospotrebnadzor). Vďaka týmto testom zistili, že protilátky proti covidu sa vytvorili len u asi 70 percent z nich.

Podľa Krinického plazma po očkovaní vakcínou EpiVacCorona nie je schopná neutralizovať koronavírus SARS-CoV-2 a nie je schopná chrániť bunky pred vniknutím koronavírusu. Skupina dobrovoľníkov sa rozhodla vykonať vlastnú analýzu, pretože vakcínou EpiVacCorona sa už v Rusku očkuje, hoci o jej účinnosti zatiaľ neexistujú žiadne vedecké publikácie.

Podpredsedníčka ruskej vlády: Nie, nič také

Ruskú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyvinulo ruské Štátne výskumné centrum virológie a biotechnológie Vektor. Zaregistrovali ju v októbri minulého roka. Začiatkom marca bola schválená na použitie aj u osôb vo veku nad 60 rokov.

Nezávisle od Echa Moskvy agentúra RIA Novosti priniesla včera vyjadrenie podpredsedníčky ruskej vlády Taťjany Golikovovej, ktorá označila tvrdenia o neúčinnosti vakcíny EpiVacCorona za mýty. Vyjadrila sa tiež k fámam, že všetky klinické skúšky tejto vakcíny sa skončili neúspechom.
„Nie, nič také. Pravdepodobne v tejto veci jednoducho nie je dostatok publikácií,“ uviedla vicepremiérka. Dodala, že aj ona podstúpila očkovanie EpiVacCoronou a protilátky, ktoré sa jej v tele vytvorili, sú „v norme“.

V Rusku sa s hromadným očkovaním dospelých proti covidu začalo 18. januára. Občania nad 18 rokov sa môžu dať bezplatne zaočkovať jednou z troch vakcín registrovaných v Rusku. K dispozícii je Sputnik V, EpiVacCorona (EpiVakKorona) a CoviVac (KoviVak). K zaočkovaným sa v utorok večer pridá aj ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This